WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Prawie 100-proc. wzrost sprzedaży LNG

  • 26 maja 2021 09:56
  • : : autor: AMC
Reklama

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny zwiększyła o blisko 100 proc. sprzedaż skroplonego gazu ziemnego (LNG) w I kwartale 2021 roku. To wynik między innymi rosnącej popularności autobusów i ciężarówek gazowych, rozszerzenia oferty bunkrowania statków o kolejne polskie porty oraz realizacji największego kontraktu na dostawy LNG dla odbiorcy przemysłowego - informuje spółka.

Skroplony gaz ziemny to uniwersalne paliwo, które może być z powodzeniem wykorzystywane między innymi w przemyśle, transporcie drogowym i morskim. Możliwość wykorzystania Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu gwarantuje nam stabilne dostawy tego paliwa z różnych kierunków. To jeden z kluczowych elementów postępującej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Cieszę się, że wykorzystujemy ten potencjał, żeby w pełni odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie na gaz, wynikające ze zwiększającej się roli błękitnego paliwa w naszej gospodarce – podkreśla Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Aktywnie poszukujemy odbiorców LNG nie tylko wśród naszych obecnych Klientów. Nasza kompleksowa oferta oraz jakość współpracy zapewnia spółce sukcesywny wzrost wolumenu sprzedawanego gazu. W I kwartale 2021 roku praktycznie podwoiliśmy sprzedaż LNG, osiągając  97-proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku – mówi Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Dobre wyniki sprzedażowe PGNiG są związane między innymi z rosnącą popularnością paliwa LNG w transporcie. Dotyczy to ciężkiego transportu kołowego, a także komunikacji publicznej. Na wzrost sprzedaży skroplonego gazu ziemnego miał również wpływ konsekwentny rozwój oferty komercyjnego bunkrowania statków w polskich portach.

Od ubiegłego roku spółka PGNiG Obrót Detaliczny prowadzi tego typu operacje w portach w Szczecinie, Świnoujściu i Policach, co pozwoliło uzupełnić ofertę usług realizowanych już wcześniej w portach w Gdańsku i Gdyni. Spółka zrealizowała jak dotąd bunkrowania dla 12 różnych statków, co plasuje ją na pozycji jednego z najbardziej doświadczonych podmiotów w tej części Europy.

– Nie ulega wątpliwości, że wyznaczamy standardy w zakresie wykorzystania skroplonego gazu ziemnego w Polsce. Popularyzacja LNG w transporcie to jedno z kluczowych rozwiązań, umożliwiających szybką redukcję emisji. Warto podkreślić, że do rekordowego wzrostu sprzedaży LNG w I kwartale 2021 roku, przyczyniła się również realizacja największego w historii PGNiG Obrót Detaliczny kontraktu na dostawy LNG dla przemysłu – dodaje Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny, odpowiedzialny za obszar CNG/LNG w spółce.

W czerwcu ubiegłego roku PGNiG Obrót Detaliczny podpisało 5-letni kontrakt z LG Electronics. Na mocy umowy spółka dostarczy do stacji regazyfikacji przy zakładzie LG pod Wrocławiem blisko 19 tysięcy ton skroplonego gazu ziemnego.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]