WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Aż 51 zespołów w półfinałach Wielkiego Wyzwania: Energia

  • 16 czerwca 2021 11:07
  • Autor: AMC
Reklama

Ćwierćfinały Wielkiego Wyzwania: Energia, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dzięki Funduszom Europejskim, już za nami. Nie obyło się bez niespodzianek. Ze względu na wysoki poziom techniczny zaprezentowanych rozwiązań do półfinałów dostało się nie 40, ale aż 51 zespołów! Teraz uczestnicy tych wyjątkowych w skali Polski zawodów technologicznych wielkimi krokami zmierzają do finału, który odbędzie się na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Drużyna, która zaprezentuje najlepszy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej, zdobędzie główną nagrodę – 1 milion zł - informuje NCBR.

Z myślą o stymulowaniu przełomowych rozwiązań dotyczących tworzenia małogabarytowych instalacji wykorzystujących energię wiatru oraz magazyny energii, w Wielkim Wyzwaniu: Energia NCBR postawiło przed uczestnikami konkretny problem badawczy. Zadanie polega na przygotowaniu rozwiązania pozwalającego na produkcję i ewentualnie magazynowanie energii elektrycznej pochodzącej z siły wiatru w najbardziej efektywny sposób, w warunkach przydomowych i przy niewielkich, charakterystycznych dla Polski, prędkościach wiatru.

Stąd celem drużyn konstruktorskich jest opracowanie kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej efektywnego oddawania i magazynowania (wymóg fakultatywny). Prototyp musi spełniać parametry określone w Podręczniku Uczestnika, m.in. jego wymiary nie mogą być większe od sześcianu o boku 2 metrów, a waga nie powinna przekraczać 200 kilogramów. Ponadto urządzenie ma się cechować estetycznym wyglądem i cichą pracą.

W inicjatywie realizowanej ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój biorą udział pasjonaci OZE i energetyki wiatrowej, a wśród nich m.in. naukowcy, studenci czy „garażowi” wynalazcy. Nad swoimi rozwiązaniami uczestnicy pracują samodzielnie bądź w drużynach.

Na podstawie filmów przekazanych przez uczestników ćwierćfinałów wyłoniono  51 półfinalistów. Pierwotnie do półfinałów miało zostać dopuszczonych 40 zespołów. Zmiana decyzji nastąpiła podczas weryfikacji nagrań, kiedy okazało się, że poziom techniczny zaprezentowanych rozwiązań był tak wysoki, że nie sposób było wyznaczyć najlepszą czterdziestkę. Zakwalifikowani uczestnicy zostali o tym fakcie poinformowani indywidualnie drogą elektroniczną.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]