WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Nowoczesne rozwiązania przy budowie linii energetycznych

  • 17 czerwca 2021 11:45
  • : : autor: AMC
Reklama

Rosnące wymagania związane z pewnością zasilania odbiorców mobilizują operatorów do szukania nowych rozwiązań - bardziej odpornych na czynniki zewnętrzne. PGE Dystrybucja stosuje nowe konstrukcje słupów podczas budowy linii w terenach zadrzewionych - informuje spółka.

- Najczęściej stosowaną technologią dla linii WN są linie napowietrzne w wykonaniu standardowym z wykorzystaniem słupów kratowych co nie zawsze spełnia oczekiwanie energetyków, zwłaszcza w terenach leśnych. W tym dominującym jeszcze rozwiązaniu, podstawowymi elementami słupa są kątowniki różnych gabarytów łączone za pomocą śrub. Stosowane fundamenty prefabrykowane umożliwiają szybkie ustawienie słupa. Najczęstsze problemy eksploatacyjne w tej technologii to uszkodzenie, zwichrowanie lub złamanie górnej części słupa wskutek upadku drzewa na przewody. Innym problemem charakterystycznym dla konstrukcji kratowych są kradzieże kątowników, co czasami kończy się złamaniem słupa - czytamy w komunikacie.

PGE Dystrybucja informuje, że rozwiązanie alternatywne to słupy rurowe, które można wykonać w dowolnej wysokości, w zależności od potrzeb. Stosując słupy o wysokości w granicach 49 – 56 m, uzyskuje się tzw. układ nadleśny, który eliminuje zagrożenie uszkodzenia linii upadkiem drzewa lub odłamanego konara.

Warto podkreślić, że w takim terenie nie prowadzi się również wycinki drzew i gałęzi dla zachowania bezpiecznej odległości od przewodów energetycznych. Najwyższe słupy zastosowane w PGE Dystrybucja na obszarze działania Oddziału Zamość osiągają wysokość 67 metrów.

- Mocne strony tej technologii to zbliżony do koła kształt przekroju poprzecznego profilu słupa, pozwalający uzyskać znacznie większą wytrzymałość przy działaniu sił skręcających czy zginających. Za to znacznie mniejsza, w stosunku do słupów kratowych, jest zajmowana powierzchnia. Znika też problem kradzieży kątowników, a konstrukcja uniemożliwia wejście osób postronnych. Dodatkowym atutem jest brak potrzeby oczyszczania „wnętrza” słupa z roślinności, a ewentualne malowanie jest znacznie łatwiejsze - informuje spółka.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]