WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

W poszukiwaniu alternatyw energetycznych

  • 21 czerwca 2021 16:10
  • Autor: AMC
Reklama

W Sękowej k. Gorlic powstaje unikatowe w skali Polski i Europy rozwiązanie – hybrydowe źródło energii, które integruje ciepło Ziemi z fotowoltaiką. W prace nad ekspertyzą w tym projekcie byli zaangażowani m.in. członkowie Koła Naukowego Geowiert - informuje biuro prasowe Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Nowatorskie rozwiązanie zakłada integrację ciepła Ziemi (po raz pierwszy w Polsce poprzez głęboki otworowy wymiennik ciepła – OWC) i energii słonecznej.

AGH przypomina, że w 2020 r. na głębokości 3 km wykonano otwór badawczy Sękowa GT-1 z przeznaczeniem dla ciepłownictwa. Spodziewano się w nim wody geotermalnej o temperaturze ok. 60 st. C i wydajności 40-70 m3/h, jednak nie stwierdzono zakładanych parametrów. Przy współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, władz gminy i środowiska naukowego, wypracowano optymalny, innowacyjny na skalę kraju, wariant wykorzystania odwiertu w formie głębokiego otworowego wymiennika ciepła (OWC).

W informacji czytamy, że za pomocą OWC będzie pozyskiwane ciepło z górotworu. Następnie, dzięki instalacji hybrydowego źródła energii, zostanie ono wykorzystane w wybranych obiektach w Sękowej.

W pracę nad ekspertyzą dla projektu Wykorzystanie potencjału energetycznego zlikwidowanych, po-eksploatacyjnych lub negatywnych otworów wiertniczych – pilotaż dla otworu Sękowa GT-1 byli zaangażowani studenci AGH oraz pracownicy Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.

­– W pierwszym etapie skupiliśmy się na ocenie potencjału parametrów energetycznych projektowanego systemu, wykonując tym samym m.in. serię badań współczynnika przewodzenia ciepła zaczynów uszczelniających użytych w tym otworze. Następnym zadaniem była analiza profilowań temperatury wykonanych w otworze oraz wykonanie pomiarów porównawczych, które wymagały kilku wyjazdów do Sękowej. Aktywny udział braliśmy również przy ocenie konstrukcji, stanu technicznego, potencjału i parametrów energetycznych odwiertów Gorlice-12 i Gorlice-13 (sąsiadujących z otworem Sękowa GT-1) pod kątem możliwości i zasadności ich wykorzystania w formie głębokich otworowych wymienników ciepła – tłumaczy w nadesłanej przez uczelnię informacji inż. Stanisław Kotyła, członek zarządu koła Geowiert.

Z komunikatu wynika, że adaptacja otworu Sękowa GT-1 na głęboki otworowy wymiennik ciepła jest jedną z nielicznych tego typu inwestycji na świecie. Niemniej jednak, wykorzystywanie potencjału energetycznego zlikwidowanych, po-eksploatacyjnych lub negatywnych otworów wiertniczych, zyskuje coraz większe zainteresowanie.

- W marcu br. w miejscowości Kiskunhalas na Węgrzech do użytku został oddany głęboki otworowy wymiennik ciepła – pierwszy na świecie na bazie odwiertu ropno-gazowego, zlikwidowanego w latach 60. XX wieku. Powstała instalacja umożliwi bezpośrednie ogrzanie budynków o łącznej powierzchni prawie 30 tys. m kw. Warunki geologiczne charakteryzujące rejon Sękowej, w porównaniu z Węgrami, ograniczają znacząco maksymalną moc grzewczą projektowanego wymiennika otworowego. Jednakże, przeprowadzone badania i analizy potwierdzają jego sens ekonomiczny w długoczasowym okresie eksploatacji - czytamy.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

DHQGS
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]