WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Największym potencjałem są ludzie

  • 28 czerwca 2021 11:23
Reklama

- Głównym naszym ciężarem działań w dalszym ciągu pozostaje górnictwo. Służby ratownicze powołano po to, by były w pełnej gotowości nawet wtedy, gdy w kopalniach na dół będzie zjeżdżał tylko jeden pracownik. Musimy stworzyć pełne zabezpieczenie. Górnicy o tym dobrze wiedzą. Służby kopalniane u nas doskonalą swoje umiejętności, uczą się nowych rzeczy. Liczą na wsparcie naszej jednostki i jeszcze nigdy im go nie odmówiono – wyjaśnia w rozmowie z portalem netTG.pl dr. inż. PIOTR BUCHWALD, prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA w Bytomiu. 

- CSRG w Bytomiu, oprócz podstawowej działalności dla górnictwa węgla kamiennego, poprzez spółkę CEN-RAT, prowadzi także np. sprzedaż i montaż instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła. Skąd taka zielona wolta?
- Nie nazwałbym tego woltą, a jeśli już – to jest to precyzyjnie przemyślane nasze stanowisko i pokazanie, że jako firma okołogórnicza potrafimy wchodzić w różne obszary dzisiaj nazywane sferą proekologiczną. Nadal naszą podstawową działalnością jest działalność górnicza. Zorganizowane ratownictwo górnicze na ziemiach polskich w przyszłym roku będzie obchodziło 115. urodziny. Kontynuatorką tego pionierskiego ratownictwa zawodowego (Górnośląskiej Głównej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu powołanej do życia w 1906 r.) od wielu lat jest Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Firma ta, dzięki wprowadzeniu szeregu innowacyjnych rozwiązań, oceniana jest bardzo wysoko tak w kraju, jak i w Europie, a nie będzie przekłamaniem stwierdzenie, że także na świecie.

Na bieżąco jesteśmy w kontakcie z ratownikami górniczymi i chemicznymi m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, a ostatnio także z Kolumbii i Meksyku. Górnictwo Meksyku na poziomie rządowym prowadzi obecnie rozmowy o udziale CSRG w rozwiązywaniu trudnych problemów związanych z bezpieczeństwem za oceanem. W 2006 r. w kopalni węgla kamiennego Pasta de Conchos w stanie Coahuila doszło do wybuchu, w wyniku którego zginęło 65 górników.

W wyniku tej eksplozji wybuchł ogromny pożar, gdzie udało się wówczas wydostać na powierzchnię tylko dwa ciała. Dzisiaj rząd Meksyku zobowiązał się w stosunku do rodzin poległych górników, że rozpocznie akcję wydostania zwłok poległych górników. Zapowiedziano konsultacje z doświadczonymi służbami ratowniczymi innych państw. Między innymi sygnały płyną również do Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, choć znajdują się one w początkowej fazie.

- Proszę opowiedzieć o spółce CEN-RAT. Na rynku jest już od 18 lat, a zakres jej usług ciągle rośnie.
- W 2003 r. zostały wydzielone ze struktur CSRG w Bytomiu dwa silne podmioty: techniczny, który przyjął nazwę CEN-RAT, i medyczny – Specjalistyczny Ośrodek Badań i Porad Lekarskich CEN-MED. Pierwszy z nich w ostatnim czasie bardzo prężnie się rozwija. Jego główna działalność to prewencyjne zabezpieczenie kopalń. Dlatego chcę podkreślić, że absolutnie w żaden sposób nie odchodzimy od górnictwa, a nawet zwiększamy swój udział w tym rynku. Przykład to działania dotyczące inertyzacji, zabezpieczeń, działań prewencyjnych przeciwpożarowych. Jesteśmy w czołówce podmiotów gospodarczych, które wykonują takie usługi na zlecenie kopalń, spółek węglowych. Oczywiście dysponujemy bardzo dobrym sprzętem. Jednak największym potencjałem każdej firmy, a zwłaszcza w tak specjalistycznej jednostce, jak CSRG, są jej pracownicy, ich możliwości, wiedza i doświadczenie.

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]