REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Green Genius zakupi projekty farm fotowoltaicznych i biogazowni w Polsce

  • 6 lipca 2021 12:00
  • : : autor: AMC
Reklama

Green Genius, międzynarodowa firma z wieloletnim doświadczeniem na rynku energii odnawialnej, ogłosił chęć nabycia projektów elektrowni fotowoltaicznych i biogazowych w Polsce. Przewidywane jest rozszerzenie portfolio o przedsięwzięcia o łącznej mocy 200 MW - informuje spółka.

Spółka - jak czytamy w komunikacie - jest w Polsce od ponad 6 lat. Dotychczas realizowała głównie projekty z zakresu elektrowni słonecznych. Łączna moc zrealizowanych instalacji PV na terenie kraju wkrótce osiągnie prawie 250 MW. W maju 2021 roku rozpoczęła budowę swojej pierwszej biogazowni w Polsce, która zlokalizowana będzie w Turowcu, na terenie województwa lubelskiego, a jej moc wyniesie 999 kW. Inwestycję wsparł Bank Pekao, który udzielił firmie kredytu na realizację przedsięwzięcia.

– Green Genius jest jednym z głównych przedsiębiorstw działających na rynku zielonej energii w Polsce. Mamy kilkuletnie, poparte sukcesami doświadczenie w realizacji i sprzedaży parków słonecznych. Mamy też za sobą transakcje z globalnymi liderami w zakresie zarządzania aktywami, między innymi z Aberdeen Standard Investments. Nasze kompetencje pozwalają nam rozszerzać działalność w Polsce także o nowe projekty. Właśnie wkraczamy na rynek energii z biogazu – pierwszy obiekt jest w trakcie budowy, kolejne dwa rozpoczną się niebawem – mówi Rusłan Sklepowicz, CEO Green Genius.

Podkreśla przy tym, że w Polsce rośnie zapotrzebowanie na dywersyfikację źródeł energii. Wyzwania klimatyczne wyznaczają istotny kierunek rozwoju rynku, a wciąż większość energii pozyskiwanej jest z paliw kopalnych. To sprawia, że zainteresowanie inwestorów zmierza w kierunku OZE.

– Polska jest atrakcyjnym i strategicznie istotnym obszarem naszych działań. Obecnie realizujemy czwarty portfel parków słonecznych. Jednocześnie szukamy partnerów biznesowych w zakresie projektowania, realizacji i finansowania inwestycji w związku z niedawnymi aukcjami energii odnawialnej. Interesują nas zarówno nowe, jak i już istniejące realizacje. W przypadku fotowoltaiki skupiamy się na elektrowniach powyżej 1 MW – mówi Sklepowicz.

Jak czytamy w komunikacie, całkowita moc nowo zaprojektowanych elektrowni słonecznych Green Genius przekroczy 115 MW, a w projekty spółka planuje zainwestować około 110 mln euro. Po ukończeniu czwartego portfela parków energii słonecznej moc projektów fotowoltaicznych Green Genius w Polsce osiągnie prawie 250 MW. W porównaniu do 2020 r. planowane inwestycje firmy w projekty związane z zieloną energią wzrosną ponad 4 razy w 2021 roku i wyniosą prawie 200 mln euro. Duża część inwestycji będzie skierowana na realizację projektów energii słonecznej w Polsce. W tym roku większość planowanych inwestycji spółki zostanie również skierowana na ten rynek.

Green Genius od lat rozwija projekty biogazowe i fotowoltaiczne na europejskich rynkach, przede wszystkim w Polsce, Litwie, Hiszpanii, Rumunii i we Włoszech. Z kolei planowany portfel projektów biogazowych Green Genius na terenie kraju do 2025 roku to 20 MW. W branży biogazowej firma funkcjonuje od ponad 10 lat, a w jej dotychczasowym portfolio znajduje się 19 biogazowni o łącznej mocy ponad 20 MW.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]