WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Budowa spalarni w gminie Wisznia Mała pod Wrocławiem nie do przyjęcia

  • 12 lipca 2021 10:54
  • Autor: AMC
Reklama

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, zgodnie z deklaracjami, zamówiło ocenę Raportu Oddziaływania na Środowisko (OOŚ) planowanej spalarni odpadów w gminie Wisznia Mała, w sąsiedztwie Wrocławia i gminy Długołęka. Opracowanie zostało wykonane przez profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ocena wskazuje, że inwestor nie wykonał należytej analizy i inwentaryzacji przyrodniczej terenu przewidzianego pod spalarnię - czytamy w informacji prasowej EKO-UNII.

W raporcie OOŚ złożonym przez inwestora – Fortum Power and Heat Polska sp. z o.o. czytamy: „Obszar przeznaczony na planowaną instalację jest terenem obecnie niezagospodarowanym, porośniętym trawą. Teren ten nie jest wartościowy przyrodniczo, a flora tu występująca jest uboga”.

W ocenie dr hab. Leszka Pazderskiego, profesora UMK w Toruniu jest to stwierdzenie ogólnikowe i nie oparte na niczym poza subiektywnym przekonaniem inwestora.

Zdaniem ekologów, inwestor przyjmując to założenie nie wykonał żadnych ocen i inwentaryzacji przyrodniczej terenu przewidzianego pod spalarnię. 

- W rzeczywistości występuje tu wiele roślin kwietnych z rodzin: baldaszkowatych, goździkowatych, marzenowatych, bobowatych, różanowatych, astrowatych, powojowatych, dziurawcowatych. Obecność różnorodnej roślinności wskazuje na to, że teren przez blisko dziesięć lat od wybudowania autostrady miał szansę na renaturyzację i zwiększenie różnorodności biologicznej. Ekolodzy wzywają do przeprowadzenia solidnej inwentaryzacji przyrodniczej i zwiększenia ochrony zbiorowiska roślin - czytamy w komunikacie.

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (4)Napisz komentarz

Aleksandra
13 lipca 2021 23:39
FORTUM oparł swoje działanie na kłamstwach :deklarujac ze będą Electrocieplownią podczas gdy Wrocław nie potrzebuje dodatkowego zakładu. W momencie kiedy są Siechnice Kogenerację i Czechnice. 2/manipulacja związana z filmem reklamowym terenu na którym się chcieli budować. Brak kadrow pobliskiej zabudowy mieszkaniowej. 3/to będzie Spalarnia gdzie śmieci będą zwozone z całego regionu i z Europy. 4/rozruchy pieców i ewentualne awarie będą znacząco wpływać na jakość powietrza we Wrocławiu i regionie. 5 /radni miasta Wrocławia i radni gmin Wisznia Mała Długołęki zdecydowanie sprzeciwili się tej inwestycji
Małgorzata Żugaj
13 lipca 2021 11:22
Jestem przeciwnikiem lokalizowania inwestycji tak silnie oddziałujące na środowisko w sąsiedztwie Obszaru Natura 2000 Kumaki Rzeki Dobrej. Od planowanej inwestycji dzieli tylko 800m w linii prostej. Tereny sąsiadujące bezpośrednio z terenem inwestycji są przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną, co jest kolejnym argumentem przeciw tej absurdalnej inwestycji.
PrawdAoSpalarni
13 lipca 2021 11:03
Fortum wykazuje się wyjątkową Ignorancją dla społeczeństwa i dla celów klimatycznych. Każda spalarnia z kominem jest emiterem. Fortum uprawia kreatywną księgowość klimatyczną, bo nawet potrafi wykazać odzysk CO2. Buhha. Skandal
Lidia
13 lipca 2021 10:58
Fakty są niezaprzeczalne, budowa spalarni jest najgorszym możliwym sposobem na radzenie sobie z problem odpadów, najgorszym dla życia i zdrowia czlowieka, zwierząt, dla klimatu, dla środowiska. Czy Fortum chcąc budować pod naszym nosem śmierdzący interes, pachnący tylko pieniędzmi dla inwestora, chce nam zafundować maszynkę do płacenia kar, za szkodliwe emisje CO2?

Napisz swój komentarz

MAHZC
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]