REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

TAK dla pieszych, NIE dla samochodów

  • 13 sierpnia 2021 09:45
  • : : autor: AMC
Reklama

Gliwicka Starówka będzie bardziej przyjazna spacerowiczom i rowerzystom.  9 sierpnia zamknięte dla aut zostały kolejne uliczki. Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność i zastosować się do nowej organizacji ruchu.

Samorząd informuje, że na sporej części gliwickiej Starówki funkcjonować będzie stała Strefa Ograniczonej Dostępności dla samochodów. Będą mogli tu wjechać posiadacze specjalnych identyfikatorów, ale dla większości kierowców obszar ten będzie zamknięty.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i wyborczymi deklaracjami prezydenta Gliwic Adama Neumanna, miasto kontynuuje działania zmierzające do jak najszerszego udostępnienia Starówki wszystkim gliwiczanom i przyjezdnym gościom. Nowe rozwiązanie ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pieszych, pojawią się też większe możliwości dalszego atrakcyjnego zagospodarowywania tej wyjątkowej części Gliwic. Do tej pory piesi dzielili przestrzeń z licznymi samochodami, teraz sytuacja ma się poprawić, a auta nie powinny być dominującym elementem tego historycznego obszaru.

- Wybierasz się samochodem w okolice gliwickiej Starówki? Zwolnij i dostosuj się do nowego oznakowania. Zarząd Dróg Miejskich, który przygotował organizację ruchu samochodów, apeluje do wszystkich właścicieli dwóch kółek o ostrożność, zachowanie odpowiedniej prędkości i zwrócenie uwagi na znaki. Jeśli złamiesz przepisy, musisz liczyć się z konsekwencjami - czytamy w komunikacie praspwym.

Wraz z ograniczeniem ruchu na kolejnych ulicach gliwickiej Starówki, wprowadzony zostaje kontraruch dla rowerzystów. To oznacza, że amatorzy dwóch kółek będą od 9 sierpnia poruszać się po Strefie bez ograniczeń, w obu kierunkach (dotąd jazda na rowerze mogła odbywać się tylko i wyłącznie zgodnie z wyznaczonymi kierunkami ruchu).
Fragmenty ul. Krótkiej i Średniej (od strony placu Inwalidów Wojennych) i Szkolnej (od strony placu Wszystkich Świętych) będą dwukierunkowe w związku z dojazdem mieszkańców do podwórek (na mapie poza żółtą strefą).
Kierowcy pojazdów wjeżdżający do Strefy Ograniczonej Dostępności muszą pamiętać o szczególnej ochronie pieszych i rowerzystów.

Do Strefy Ograniczonej Dostępności będą mogły wjechać auta ze specjalnymi identyfikatorami. Identyfikatory pozwalające na wjazd do Strefy Ograniczonej Dostępności są wydawane m.in. mieszkańcom, właścicielom mieszkań oraz właścicielom użytkującym, najemcom lub dzierżawcom lokali użytkowych z tego terenu.

Identyfikatory będą obowiązywać również m.in. w przypadku dostaw towaru – bez identyfikatora dostawca będzie mógł wjechać i zatrzymać się na 15 minut, w godzinach od 7.00 do 10.00. W innej sytuacji będzie wymagany identyfikator, który umożliwia 15-minutowy postój również w pozostałych godzinach.

Identyfikator będzie niezbędny także podczas przeprowadzek, dostawy sprzętu i wyposażenia mieszkań oraz lokali użytkowych, dostarczania przesyłek kurierskich oraz wjazdu na płytę Rynku np. par młodych w związku z ceremonią ślubną.

Niemożliwy będzie postój samochodów mieszkańców na zamkniętych uliczkach dłużej niż przez kwadrans.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]