REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Partnerstwo z amerykańskim producentem turbin wiatrow

  • 27 sierpnia 2021 11:02
  • : : autor: AMC
Reklama

PKN Orlen podpisał porozumienie z amerykańską firmą GE Renewable Energy, jednym z wiodących na świecie producentów turbin dla morskich elektrowni wiatrowych. Współpraca w ramach strategicznego partnerstwa to kolejny etap realizacji strategii ORLEN2030 - informuje spółka. 

Morska energetyka wiatrowa jest jednym z filarów zielonej transformacji PKN ORLEN, zakładającej osiągniecie przez koncern neutralności emisyjnej do 2050 roku. Wcześniej, bo do 2030 r. koncern planuje zainwestować 47 mld złotych w nisko- i zeroemisyjne projekty energetyczne, w tym w offshore.

- PKN Orlen jest firmą, która jako multienergetyczny koncern stara się sprostać współczesnym trendom gospodarczym i wyzwaniom polityki klimatycznej. Wchodzi w nowe obszary aktywności jak gazownictwo czy morska energetyka wiatrowa. Dla polskiej gospodarki oznacza to duże inwestycje oparte o najnowsze technologie, czystą i tanią energię dla obywateli a dla pracowników nowe miejsca pracy. Jesteśmy w historycznym momencie, który będzie zmieniał nasz kraj – powiedział wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

- Realizując strategię ORLEN2030, która zakłada znaczny wzrost mocy z odnawialnych źródeł energii umocnimy pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Możliwe będzie to w dużej mierze za sprawą inwestycji w morską energetykę wiatrową i równoległą rozbudowuję portfela OZE o dodatkowe moce zainstalowane m.in. w elektrowniach wiatrowych na lądzie. Wsparciem w realizacji tych ambitnych celów jest porozumienie, które podpisaliśmy z firmą GE Renewable Energy. Jesteśmy przekonani, że współpraca i wspólne zaangażowanie w rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej sprawi, że w zbliżającym się postępowaniu koncesyjnym na nowe farmy znaczna część rozwijającego się rynku morskiej energetyki wiatrowej stanie się udziałem polskiego kapitału – mówi prezes zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Zgodnie z założeniami  Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) do 2030 r. na wodach Bałtyku, w ramach tzw. pierwszej fazy, powstaną farmy o łącznej mocy 5,9 GW. Dokument przewiduje, że do 2040 roku moce wytwórcze farm zlokalizowanych w polskiej części Morza Bałtyckiego osiągną od 9 do 11 GW mocy.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]