WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Pomnik kopciucha ma edukować

  • 7 września 2021 11:24
  • Autor: AMC
Reklama

Na rynku w Skawinie pojawił się pomnik kopciucha - starego, nieekologicznego pieca węglowego. Urządzenie przypomina mieszkańcom o obowiązku jego wymiany do końca 2022 r. - informuje Marcin Kozielski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.

Podkreśla, że sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Za oknem robi się coraz zimniej i już wkrótce mieszkańcy ruszą do kotłowni ogrzać swoje domy. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy widząc zbliżający się problem postanowili rozpocząć akcję promocyjną zachęcającą do skorzystania z dotacji do wymiany kopciucha na nowy piec spełniający wymagane normy.

- Pomysł wziął się z potrzeby. Mimo wielu akcji informacyjnych w internecie, na zebraniach wiejskich, w szkołach i w trakcie kontroli domowych kotłowni, wciąż są mieszkańcy, którzy mogą nie wiedzieć o obowiązku wymiany kopciucha do końca 2022 r. Stary, zużyty piec na rynku przyciąga uwagę i może zachęcić do jego zlikwidowania - mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Miejsce zostało wybrane celowo. Przez rynek codziennie przechodzi mnóstwo osób, a Wydział Ochrony Powietrza, który zajmuje się przyznawaniem dotacji znajduje się tuż obok. W uzyskaniu dofinansowania mieszkańcom pomoże zespół ekodoradców. To osoby, które przedstawią wszystkie dofinansowania, odpowiedzą na pytania i poprowadzą przez cały proces pozyskania środków. 

Pomoc eksperta jest niezbędna, ponieważ programy pomocowe łączą się ze sobą. Przy poprawnie wypełnionych wnioskach mieszkańcy mogą otrzymać nawet 90 proc. zwrotu kosztów przy wymianie kopciucha. Żeby ułatwić zdobycie tak dużego dofinansowania, potrzebny jest ekodoradca, który stanie się tłumaczem zawiłości dotacyjnych. Pomoże wypełnić całą dokumentację w taki sposób, by mieszkańcy uzyskali jak największe wsparcie.

Kopciuch będzie stał na rynku aż do zakończenia sezonu grzewczego. Zostanie wykorzystany do edukowania młodzieży. Dzieci ze szkół i przedszkoli wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez ekodoradcę, który pokaże im stary piec, wyjaśni, jak szkodliwe jest korzystanie z niego i opowie, co należy zrobić, by w przyszłości zmniejszyć zanieczyszczenie skawińskiego powietrza.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

UBTOJ
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]