REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Taksonomia na gazie? Co z klimatem?

  • 4 stycznia 2022 14:18
  • : : autor: AMC
Reklama

Gaz pojawił się w projekcie rozporządzenia w sprawie tzw. Taksonomii, wysłanym do rządów państw UE. Jeżeli nic się nie zmieni, inwestycje gazowe zostaną uznane za zrównoważone. To błąd, ponieważ gaz to emisyjne paliwo kopalne, które wkrótce się skończy, a dodatkowo uzależnia nas od Rosji- informuje WWF Polska w najnowszej opinii.

W opinii czytamy, że taksonomia to prawo Unii Europejskiej, które określa jakie inwestycje są przyjazne środowisku, czyli zrównoważone, a które środowisku szkodzą. Gaz może zostać uznany, przez Komisję Europejską, za paliwo zrównoważone środowiskowo, mimo, że dotychczas na tej liście się nie znajdował. Ta zmiana oznaczać będzie, że producenci będą dalej sprzedawać gaz do krajów UE, banki dalej wspierać inwestycje w instalacje gazowe, inwestorzy dalej na nich zarabiać, a zużycie gazu dalej rosnąć.

- Celem taksonomii powinno być łagodzenie i adaptacja do zmian klimatu oraz ochrona i odbudowa różnorodności biologicznej. Decyzja o uznaniu gazu za inwestycję zrównoważoną środowiskowo jest zaprzeczeniem tej idei. Gaz można uznać za paliwo przejściowe, ale jako paliwo kopalne, którego zużycie wpływa na zmianę klimatu, nie może być on oznaczony jako neutralny. Nie powinno się też inwestować w nowe instalacje. To jak wrzucenie biegu wstecznego w czasie jazdy pod górkę na drodze do neutralności klimatycznej - mówi Mirosław Proppé, prezes WWF Polska.

Zdaniem WWF decyzja o uznaniu gazu za zrównoważone paliwo jest katastrofalna nie tylko z powodów klimatycznych, choć już te powinny wystarczyć, ale i ekonomicznych. Podczas gdy Unia Europejska i USA trzymają się gazu, już w najbliższych latach będzie go brakować i to dramatycznie.

Eksperci przypominają, że w UE i stabilnych krajach eksportujących gaz do UE pozyskuje się aż 39,5 proc. światowego wydobycia gazu kopalnego. Jednocześnie w tych krajach znajduje się zaledwie 12,1 proc. jego rezerw. Oznacza to tyle, że przy obecnym poziomie wydobycia, rezerwy w tych krajach starczą na zaledwie 15 lat!

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]