REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Dzieci wracają do szkół – sprawdź jakość powietrza w Twojej okolicy!

  • 10 stycznia 2022 14:10
  • : : autor: AMC
Reklama

Pamiątkowo, Gliwice i Sucha Beskidzka – w tych miejscach szkoły odnotowują 10 stycznia (stan na godz. 9.30) największe zanieczyszczenie powietrza i zagrożenia smogiem. Już 461 placówek w całej Polsce uczestniczy w programie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Sprawdź, jakim powietrzem oddycha dziś, w pierwszym dniu nauki stacjonarnej, Twoje dziecko! Wejdź na esa.nask.pl

W informacji prasowej czytamy, że ESA – program realizowany przez NASK – zrzesza szkoły, które chcą działać na rzecz czystego powietrza w swojej okolicy i prowadzą stały pomiar stężenia zanieczyszczeń, a także upowszechniają wiedzę o przeciwdziałaniu smogowi.

Mierniki Edukacyjnej Sieci Antysmogowej każdego dnia zbierają alarmujące dane dotyczące jakości powietrza w okolicach szkół w całej Polsce. Wyczekiwany moment powrotu uczniów do placówek edukacyjnych to niestety również ryzyko, że w czasie drogi do szkoły czy podczas zajęć na boisku dzieci będą wdychać szkodliwe zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu.

– Zadbajmy o zdrowie uczniów. Powinniśmy wiedzieć, jakim powietrzem oddychają – apeluje minister Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– W pierwszym dniu nauki stacjonarnej sprawdźmy wspólnie z dziećmi, jaka jest jakość powietrza w okolicy szkoły, aby wiedzieć, czy można bezpiecznie spędzać czas na zewnątrz. Porozmawiajmy z dziećmi, co zrobić dla poprawy sytuacji – zachęca minister Janusz Cieszyński.

W informacji prasowej czytamy, że mieszkańcy tysięcy miejscowości oddychają powietrzem z taką ilością rakotwórczej substancji – bezno(a)pirenu – jakby każdego dnia wypalali nawet po kilkanaście papierosów. Dotyczy to dosłownie każdego – dorosłych i dzieci, nawet tych mających się dopiero urodzić. Normy pyłów zawieszonych, które pochodzą ze spalania węgla i drewna w złej jakości starych piecach, są przekraczane po kilkaset procent. Każdy z nas jest zatem narażony na skutki zdrowotne oddychania tak zanieczyszczonym powietrzem.

Zamontowane przez NASK w szkołach czujniki jakości powietrza dokonują pomiarów pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 – drobniejszych i bardziej szkodliwych, bo z łatwością wraz z krwią już w ciągu 5 minut roznoszonych po całym organizmie człowieka.

– Jesteśmy przekonani, że rzetelna wiedza poparta obiektywnymi pomiarami to najlepszy sposób, aby wpływać na zmianę myślenia, a tym samym na postępowanie lokalnych mieszkańców. W końcu wszyscy oddychamy tym samym powietrzem – dodaje Barbara Leśniczak z NASK.

Wyniki pomiarów ze szkół, które uczestniczą w programie ESA, są prezentowane na stronie internetowej ESA. Interaktywna mapa pokazuje, gdzie można odetchnąć pełną piersią, gdzie sytuacja jest gorsza, a gdzie dzieci w ogóle nie mogą się bawić na boisku. Aby ostrzec osoby najbardziej narażone na smog, ESA publikuje ranking dziesięciu szkół, w okolicy których w ostatnim czasie odnotowano najwyższy poziom zanieczyszczenia pyłem zawieszonym.

– Jeśli w tym zestawieniu widzisz swoją szkołę, oznacza to, że w Twojej społeczności konieczne jest podjęcie aktywnych działań ograniczających emisję zanieczyszczeń – alarmują twórcy strony.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]