WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Pilotażowy projekt PKM Jaworzno autobusu zasilanego wodorem Air Products

  • 2 marca 2022 12:58
  • : : autor: AMC
Reklama

W obliczu rosnącego zainteresowania rynku rozwiązaniami niskoemisyjnymi, Air Products, światowy lider w produkcji i dystrybucji wodoru, rozpoczyna strategiczną współpracę z miastem Jaworzno w zakresie przeprowadzenia pilotażowego pokazu potencjału technologii wodorowej w transporcie publicznym. Począwszy od 2 marca przez cały miesiąc PKM będzie testować autobus wodorowy marki Solaris. Inicjatywa jest realizowana na zamówienie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie, a jej celem będzie przetestowanie korzyści płynących z wdrożenia bezemisyjnego systemu komunikacji miejskiej oraz łatwości zastosowania i bezpieczeństwa technologii wodorowej na potrzeby transportu miejskiego - czytamy w informacji prasowej. 

Autobusy zasilane wodorem to przyszłość transportu miejskiego. Umożliwiają ograniczenie zanieczyszczenia powietrza oraz zmniejszenie emisji spalin samochodowych w sposób zrównoważony i efektywny kosztowo. Ograniczenie śladu węglowego komunikacji miejskiej oznacza poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie zależności od paliw kopalnych. To jedno z niewielu zeroemisyjnych rozwiązań transportowych, które jest zdolne sprostać wymagającym potrzebom transportu publicznego.

– Zrównoważony rozwój stanowi podstawę działalności Air Products. Nasza firma oferuje gazy przemysłowe, technologie i aplikacje umożliwiające klientom ograniczanie zużycia energii, obniżanie poziomu emisji gazów cieplarnianych i poprawę wydajności. Podjęliśmy istotne działania na rzecz ułatwienia dostępu do infrastruktury i dostaw wodoru, ponieważ świat zmierza w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości – powiedział Jacek Cichosz, prezes Air Products na Polskę.

– Zobowiązaliśmy się do dokonywania zrównoważonych inwestycji w obszarze produkcji i dystrybucji wodoru odnawialnego, co przyczyni się do dalszego rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce i innych krajach. Jesteśmy przekonani, że nasz projekt stanie się inspiracją dla innych podmiotów w Polsce i poza jej granicami – dodał Jacek Cichosz.

Testowany przez PKM Jaworzno autobus Solaris Urbino 12 hydrogen, to całkowicie bezemisyjny, bardzo cichy i komfortowy dla pasażerów oraz kierowcy pojazd. Z wodoru zgromadzonego w zbiornikach na dachu autobusu, za pomocą wodorowego ogniwa paliwowego wytwarzana jest energia elektryczna. Jedynym produktem ubocznym tej reakcji jest para wodna. Testy zostały rozplanowane m. in. do obsługi najbardziej obciążonych linii miejskich w Jaworznie, łączących największe osiedla mieszkaniowe. Autobus będzie użytkowany przez cały dzień, 7 dni w tygodniu, i będzie kursował przede wszystkim na liniach nr 303 i 307.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]