REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Zmodernizują stację Grajewo 2

  • 1 kwietnia 2022 12:17
  • : : autor: AMC
Reklama

PGE Dystrybucja Oddział Białystok podpisała umowę na modernizację Stacji 110/15 kV Grajewo 2. To jedna z największych inwestycji zrealizowanych przez Spółkę na terenie północno-wschodniej Polski, związana z przyłączeniem nowej farmy wiatrowej - informuje spółka.

PGE Dystrybucja rozpoczyna inwestycję, która umożliwi podłączenie do sieci dystrybucyjnej nowej farmy wiatrowej w miejscowości Kurejwa. Stacja 110/15 kV Grajewo 2 jest jednym z największych przedsięwzięć Spółki na terenie północno-wschodniej Polski, a planowany koszt budowy wyniesie ponad 26 mln zł.

W ramach tego projektu zostanie rozebrana i powstanie nowa, wnętrzowa rozdzielnia 110 kV, umieszona w nowoprojektowanym budynku. Wybudowane zostaną linie kablowe wysokiego napięcia (WN), łączące nową rozdzielnię z istniejącymi liniami 110 kV oraz transformatorami WN/SN. Rozdzielnia zostanie powiększona o dodatkowe pole transformatorowe 110 kV, które pozwoli scalić sieć elektrowni o mocy 40 MW z siecią dystrybucyjną. Zastosowanie podwójnego układu szyn zbiorczych rozdzielni umożliwi współpracę nowo przyłączanego źródła z pozostałą częścią systemu dystrybucyjnego.

- Stacja Grajewo 2 zostanie wyposażona w urządzenia w technologii izolowanej gazem o specjalnie dobranych parametrach, które są obiektami całkowicie wnętrzowymi, wyposażonymi w nowoczesne systemy automatyki zabezpieczeniowej, łączności, telemechaniki, sygnalizacji centralnej, łączności głosowej i pomiarów energii – mówi Jacek Płoński, dyrektor generalny Oddziału Białystok.

Przebudowa obejmuje również zagospodarowanie przestrzeni wokół stacji, w tym: ogrodzenie stacji, usunięcie kolizji nowobudowanych urządzeń z istniejąca infrastrukturą czy nowe drogi dojazdowe.

Modernizacja stacji Grajewo 2 pozwoli na przyłączenie do sieci 110 kV kolejnej - siódmej farmy wiatrowej na terenie PGE Dystrybucja Oddział Białystok. Łączna moc przyłączeniowa tego typu źródeł wzrośnie do 254 MW.

Działanie to wpisuje się w realizację strategii Grupy PGE opartej m.in. na umożliwianiu klientom udziału w transformacji energetycznej.

Przewidywany termin zakończenia inwestycji to połowa 2023 roku.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]