WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Poprawa efektywności energetycznej, czyli zwrot w 3 lata

  • 17 lutego 2020 15:30
  • Autor: PARA
Reklama

Ponad 80 proc. firm z europejskiego sektora przemysłowego oczekuje wzrostu inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w perspektywie najbliższych trzech lat. Zachętą do realizacji takich projektów są potencjalne oszczędności kosztów i wzrost zysków – wynika z ankiety przeprowadzonej w lipcu-październiku 2019 r. przez firmę DB Energy oraz we.conect, organizatora ener.CON Europe – największej europejskiej konferencji o efektywności energetycznej w branży przemysłowej.

Z badania przeprowadzonego przez DB Energy wynika, że 41 proc. firm z sektora przemysłowego w Europie oczekuje ponad 20 proc. wzrostu inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w perspektywie najbliższych trzech lat. Prawie jedna trzecia firm spodziewa się 20-50 proc. wzrostu nakładów inwestycyjnych na projekty z zakresu efektywności energetycznej, a 12 proc. firm zakłada wzrost wydatków inwestycyjnych o więcej niż 50 proc. Jednocześnie 41 proc. ankietowanych wskazuje, że nakłady inwestycyjne wzrosną, jednak o mniej niż 20 proc. Zaledwie 6 proc. firm mówi o zmniejszeniu inwestycji w efektywność energetyczną.

Jak zauważają autorzy badania, podobny trend obserwujemy od co najmniej czterech lat w Polsce, gdzie inwestycje w sektorze efektywności energetycznej wzrosły w tym okresie o kilkadziesiąt procent rok do roku. - Apetyt inwestycyjny polskich przedsiębiorstw rośnie już po pierwszym okresie rozliczania projektów z obszaru efektywności energetycznej. Jeśli, na przykład, zakład mleczarski widzi ponad 20 proc. oszczędności energii, a prosty okres zwrotu z inwestycji jest krótszy niż 3 lata, to nie ma potrzeby uzasadniania kolejnych inwestycji – mówi Piotr Danielski, Wiceprezes DB Energy.

Jaki jest zatem trend zmian w polskich przedsiębiorstwach? Większość, bo 59 proc. firm wskazuje, że planuje wdrożyć projekty w zakresie systemów oświetleniowych, a 53 proc. redukcji CO2 jako główne kierunki inwestycyjne. W ciągu najbliższych trzech lat, 47 proc. firm planuje audyty energetyczne, a 41 proc. skupi się na rozwoju bardziej efektywnego energetycznie produktu lub usługi.

W Polsce przemysł stawia w pierwszej kolejności na modernizacje sprężarkowni i instalacji sprężonego powietrza, odzyski ciepła, modernizacje instalacji chłodu, stosowanie sprężarek absorpcyjnych, inwestycje w kogenerację i trigenerację, modernizacje kotłowni, modernizacje napędów, oświetlenia, systemów odpylania i wentylacji oraz odzyski ciepła. Projekty w Polsce są chętnie realizowane jeśli generują zwrot z inwestycji w perspektywie krótszej niż trzy lata.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

KDGSV
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]