REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Ukraiński atom przestawia się na paliwo z USA

  • 7 czerwca 2022 10:44
  • : : autor: AMC
Reklama

Ukraiński Energoatom zaciągnął pożyczkę w wysokości 1,5 mld hrywien (51 mln USD) w Ukrgasbanku na zakup większej ilości paliwa jądrowego od Westinghouse. Wynika to z decyzji giganta energetycznego o zaprzestaniu używania rosyjskiego paliwa podjętej na początku tego roku - donosi portal world-nuclear-news.org.

W oświadczeniu Energoatom powiedział, że te pożyczone środki zwiększą ilość zakupionego amerykańskiego paliwa i zapewnią sprawną pracę ukraińskich bloków jądrowych po rezygnacji z paliwa rosyjskiego.

Prezes Energoatomu Petro Kotin stwierdził: - Doceniamy nasze strategiczne partnerstwo z Ukrgasbankiem, który w trudnych czasach wojny podał rękę ukraińskiej energetyce jądrowej.

Portal przypomina, że w ubiegłym roku Energoatom podpisał umowę z Westinghouse na dostawy paliwa jądrowego do reaktorów WWER-440, część trwającego dwie dekady procesu dywersyfikacji – w zeszłym roku paliwo Westinghouse było eksploatowane w sześciu reaktorach konstrukcji rosyjskiej WWER-1000, natomiast paliwo Westinghouse dla dwóch reaktorów WWER-440 ma być dostarczane od 2024 roku.

- Energoatom eksploatuje cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie, łącznie 15 bloków energetycznych. Koncern podał 1 czerwca, że wszystkie elektrownie działają w zwykłych bezpiecznych granicach, przy czym osiem bloków jest obecnie podłączonych do sieci, a pozostałe zostały wyłączone w celu konserwacji lub trzymane są w rezerwie - czytamy na world-nuclear-news.org.

Dyrektor Generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi poszukuje dostępu do Zaporoża, największej elektrowni jądrowej w Europie, ale jak dotąd nie udało mu się uzyskać zgody na wizytę inspektorów w elektrowni, która nadal jest eksploatowana przez ukraiński personel będąc pod kontrolą rosyjskich sił zbrojnych.

MAEA wysłała ponownie jeden zespół do Czarnobyla – jest to druga misja od sześciu tygodni. MAEA poinformowała, że podczas trzydniowej wizyty zespół specjalistów MAEA zapewni wsparcie w zakresie ochrony radiologicznej, bezpieczeństwa gospodarki odpadami i bezpieczeństwa jądrowego.

MAEA zweryfikuje też zadeklarowany materiał jądrowy i prowadzone działania oraz potwierdzą zdalne funkcjonowanie transmisji danych o zabezpieczeniach z Czarnobyla do siedziby MAEA.

- Czarnobyl był okupowany przez siły rosyjskie od 24 lutego aż do ich wycofania w końcu marca. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oszacował w zeszłym miesiącu, że na naprawę szkód oraz wymianę sprzętu i innej infrastruktury w wyniku okupacji potrzeba co najmniej 100 milionów funtów - przypomina portal.

Państwowy Inspektorat Dozoru Jądrowego Ukrainy poinformował, że w ubiegłym tygodniu w Rówieńskiej elektrowni jądrowej odbyła się inspekcja MAEA w ramach Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) - celem tego rodzaju inspekcji jest weryfikacja ilości zadeklarowanego materiału jądrowego na miejscu.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]