WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Morska energetyka wiatrowa – szansa dla polskiego przemysłu stoczniowego

  • 22 czerwca 2022 10:12
  • : : autor: AMC
Reklama

W ciągu najbliższych dekad morska energetyka wiatrowa znacznie przyśpieszy. Będzie to jeden z najszybciej rozwijających się źródeł energii odnawialnej, także w Polsce. Globalnie zainstalowana moc ma wzrosnąć ponad 5-krotnie do 316 GW do 2030 r. Perspektywy rozwoju MEW na Morzu Bałtyckim, jak i w skali ogólnoeuropejskiej analizuje nowy raport o dostępności statków instalacyjnych, od której w istotny sposób zależy tempo rozwoju sektora offshore. Premiera publikacji odbyła się podczas corocznej Konferencji PSEW 2022 - czytamy w informacji prasowej.

Morska energetyka wiatrowa to kluczowa technologia, która przyczyni się do budowy zeroemisyjnego systemu energetycznego nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Kolejne państwa europejskie zwiększają swoje ambicje w sektorze offshore wind, co każe stawiać pytania odnośnie barier dla rozwoju tej technologii oraz możliwości produkcyjnych niezbędnych do realizacji rosnących ambicji w tym względzie.

Polska może stać się największym rynkiem morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Zgodnie z analizą przygotowaną przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wspólnie z WindEurope wynika, iż z ogólnego potencjału Morza Bałtyckiego szacowanego na poziomie 83 GW w 2050 r., aż 28 GW przypada na obszar będący w gestii państwa polskiego. Centralne położenie Polski oraz wskazany potencjał oznaczają, iż jako kraj mamy szansę zostać hubem morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku zarówno w obszarze produkcji komponentów, jak również obsługi funkcjonujących farm wiatrowych.

– Ważnym elementem w dyskusji o polskim sektorze morskiej energetyki wiatrowej jest wzrost tzw. local content czyli polskiego przemysłu. Należy podkreślić, że do budowy silnej branży offshore niezbędne jest posiadanie portu instalacyjnego, dlatego tak ważna jest jego budowa na polskim wybrzeżu. Jednak tuż obok local content coraz większe znaczenie zyskuje temat jednostek pływających. Właściwa informacja o dostępności statków potrzebnych sektorowi morskiej energetyki wiatrowej jest niezbędna dla deweloperów i operatorów statków, aby przygotować się na nowe wyzwania – podkreśla Piotr Czopek, dyrektor ds. regulacji z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Obecny, i tak już wysoki wzrost rynku morskiej energetyki wiatrowej ulegnie znacznemu przyspieszeniu, zwłaszcza pod koniec dekady. Globalnie zainstalowana moc 57 GW w 2021 r. ma wzrosnąć ponad 5-krotnie do 316 GW do 2030 r. Wzrosty te będą w dużej mierze generowane w Europie, gdzie w 2030 r. zainstalowane będzie prawie 50 proc. światowej mocy morskiej energetyki wiatrowej.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]