REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Podpisanie „Memorandum of Understanding w zakresie geologii i surowców” z Ukrainą

  • 28 czerwca 2022 08:13
  • : : autor: AMC
Reklama

Przedstawiciele służb geologicznych Polski i Ukrainy, w obecności wiceministra klimatu i środowiska, Głównego Geologa Kraju, Piotra Dziadzio, podpisali Porozumienie o współpracy w zakresie geologii i surowców. W spotkaniu z wiceministrem Piotrem Dziadzio, dotyczącym kierunków dalszej współpracy bilateralnej uczestniczyli Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB Mateusz Damrat oraz Dyrektor Generalny Państwowej Służby Geologicznej i Badań Podziemnych Ukrainy Roman Opimakh i Charge d'affaires Ambasady Ukrainy Oleh Kuts - informuje resort. 

Podpisany dokument to realizacja zapisów „Memorandum of Understanding o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska” z 1 czerwca 2022 r. podpisanego przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę w Kijowie.

- Agresja Rosji na Ukrainę powoduje zniszczenie również środowiska naturalnego. Polska jest gotowa wesprzeć Ukrainę w ocaleniu od zniszczenia jej dziedzictwa geologicznego i wsparciu w okresie odbudowy kraju po wojnie. Dodatkowo nasze działania, dzięki podpisanemu dokumentowi, mogą być ukierunkowane na udzielenie wsparcia w zakresie geologii i górnictwa, w tym poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania kopalin (ze szczególnym uwzględnieniem surowców krytycznych i strategicznych). Działania te wzmocnią relacje polsko-ukraińskie oraz pozwolą na wsparcie przy odbudowie gospodarki Ukrainy – powiedział wiceminister Piotr Dziadzio.

- Wyrażam przekonanie, że podpisanie porozumienia o współpracy będzie stanowiło podstawę do dalszego działania i realizacji wzajemnych projektów. Liczę na ożywioną współpracę służb geologicznych w tym zakresie – dodał.

Partnerstwo z Ukrainą może przynieść wymierne korzyści dla obu stron porozumienia. Będzie ono realizowane na wielu płaszczyznach współpracy, tj.: geologii złożowej, geochemii środowiskowa, dziedzictwa geologicznego, badań laboratoryjnych, kartografii, geologii inżynierskiej, hydrogeologii.

Z pewnością wspólnie prowadzone prace geologiczne służb geologicznych obu krajów będą mieć znaczenie nie tylko w odbudowie Ukrainy, ale wpłyną na przyspieszenie inwestycji gospodarczych pomiędzy naszymi krajami.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]