REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

PGE zaprasza do Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu

  • 4 lipca 2022 11:08
  • Opracowała: AMC
Reklama

1 lipca został otwarty Nowy Skarbiec Koronny na Zamku Królewskim na Wawelu. Prezentuje on najważniejsze polskie pamiątki historyczne. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Festiwal Otwarcia, na który składać się będzie szereg różnorodnych wydarzeń, w tym gra dla rodzin z dziećmi, mapping czy wykłady historyczne. Mecenasem Edukacji Nowego Skarbca Koronnego jest PGE Polska Grupa Energetyczna - czytamy w komunikacie.

- Zainaugurowana w grudniu 2021 roku współpraca z Zamkiem Królewskim na Wawelu to ważny element działań PGE, mających na celu wsparcie i promocję polskiej kultury. Nowy Skarbiec Koronny, otwarty dzięki naszemu wsparciu, jest jedynym w skali kraju zbiorem unikatowych polskich pamiątek historycznych, wśród których znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce -  Szczerbiec -  miecz koronacyjny królów Polski. Jestem przekonany, że nasza współpraca z Zamkiem na Wawelu służy nie tylko promocji Krakowa i regionu, ale również przyczynia się do rozwoju i promocji naszej historii i kultury narodowej poza granicami kraju - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Nowy Skarbiec Koronny nawiązuje do znajdujących się na Wawelu dwóch historycznych instytucji: Skarbca oraz Archiwum Koronnego. Mieściły one najcenniejsze insygnia władzy królewskiej oraz klejnoty koronne, jak również najważniejsze dokumenty państwowe.

- Nawet jeśli ktoś bardzo dobrze znał Skarbiec, będzie zaskoczony jego obecną odsłoną. Prace nad otwarciem Nowego Skarbca Koronnego trwały jedenaście miesięcy. Zamiast do czterech zapraszamy teraz do dwunastu nowo zaaranżowanych sal. To w większości dotychczas nieznana publiczności przestrzeń, w której do niedawna znajdowały się magazyny Archiwum Narodowego, przeniesione w 2020 roku do nowej siedziby. Jest to więc nie tylko znacząca różnica jakościowa, ale także ilościowa, ponieważ duża przestrzeń umożliwia pokazanie o wiele większej liczby eksponatów. Prezentujemy rozmaite zabytki rzemiosła artystycznego – srebra, tkaniny, trofea, militaria, a także dzieła malarstwa. To zatem wystawa kompletna, która opowiada nie tylko dzieje samego Skarbca, ale też Rzeczypospolitej. Metamorfoza Skarbca oznacza więc dla publiczności nowe spojrzenie na wyjątkową kolekcję i niezapomniane doświadczenia w kontakcie ze sztuką i historią - mówi prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Pierwszy raz, w ramach ekspozycji muzealnej, wystawa Skarbiec Koronny została udostępniona w 1930 roku, a potem systematycznie wzbogacana. Nowa odsłona ekspozycji, która została właśnie udostępniona publiczności, prezentuje zbiór najbardziej reprezentacyjnych kosztowności w Polsce. Są to  precjoza ze skarbców m.in.  króla Jana III Sobieskiego, Radziwiłłów, Sapiehów czy Potockich, jak również pamiątki po monarchach, magnackich rodzinach i słynnych dowódcach, a także militaria, dary dyplomatyczne, trofea z odsieczy wiedeńskiej czy zbiór klejnotów i naczyń ze srebra i złota z okresu od XV do XVIII wieku. Wśród nich znajduje się także najważniejsza polska pamiątka historyczna – Szczerbiec. 

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]