MAEA w drodze do Zaporoskiej Elektrowni
- 29 sierpnia 2022 12:35
- autor: AMC

fot. pixabay
Czy uda się zażegnać kryzys? Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi poinformował w mediach społecznościowych, że jest w drodze do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie.
- Nadszedł ten czas, Misja Wspierająca i Pomocowa MAEA (ISAMS) jest teraz w drodze. Musimy chronić bezpieczeństwo największego obiektu nuklearnego na Ukrainie i w Europie. Mam zaszczyt kierować misją, która będzie w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w tym tygodniu - czytamy na profilu na Twitterze.
W skład misji MAEA wchodzą eksperci m.in. z Polski, Litwy, Serbii i Chin, oraz Albanii, Francji, Włoch, Jordanii, Meksyku i Macedonii Północnej. Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największy tego typu obiekt w Europie, jest okupowana przez Rosjan. W ostatnich tygodniach na jej teren spadały rosyjskie rakiety. Na terenie zakładu wybuchł pożar.
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, podkreślił, że z winy Rosjan Ukraina i Europa były o krok od katastrofy jądrowej. MAEA od pewnego czasu proponowała przyjazd swoich przedstawicieli do elektrowni. Jak widać udało się przekonać Rosjan do tej misji.