REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Pociąg Coradia iLint przejechał 1175 km na jednym zbiorniku wodoru

  • 19 września 2022 09:19
  • Opracowała: AMC
Reklama

Alstom zademonstrował skuteczność swoich rozwiązań zasilanych wodorem w transporcie długodystansowym. Podczas podróży, seryjnie produkowany egzemplarz Coradia iLint, bez żadnych modyfikacji konstrukcyjnych pokonał 1175 kilometrów na jednym zbiorniku wodoru, emitując jedynie wodę i pracując z bardzo niskim poziomem hałasu. Pojazd użyty do tej podróży pochodzi z floty należącej do LNVG (Landesnahverkehrsgesellschaft Niedersachsen), i od połowy sierpnia jest regularnie eksploatowany przez pasażerów w sieci evb (Eisenbahnen und Verkehrsbetriebe Elbe-Weser GmbH). Przy realizacji projektu Alstom współpracował również z firmą Linde, która dostarcza paliwo wodorowe - czytamy w komunukacie prasowym.

- Jesteśmy liderem innowacji w niskoemisyjnym transporcie i jako pierwszy producent kolejowy na świecie zaoferowaliśmy pociąg pasażerski oparty na technologii wodorowej. Dzięki tej podróży dostarczyliśmy kolejnego dowodu na to, że nasze pociągi wodorowe mają wszelkie predyspozycje do zastąpienia pojazdów spalinowych - powiedział Henri Poupart-Lafarge, dyrektor generalny i prezes zarządu w firmie Alstom.

Dodał: - Jesteśmy niezmiernie dumni z pionierskiej pracy, jaką wykonaliśmy w zakresie wprowadzania wodoru do transportu kolejowego.

Trasa pociągu rozpoczęła się w Bremervörde (Dolna Saksonia) i prowadziła przez Hesję do Bawarii, gdzie pojazd zatrzymał się w Monachium. Po tej niezwykłej podróży, pociąg skieruje się teraz do stolicy Niemiec. W ramach targów InnoTrans 2022, które odbędą się w dniach 20-23 września, zaplanowano kilka przejazdów przez Berlin.

Zrównoważona mobilność budzi duże międzynarodowe zainteresowanie. Oprócz umowy z LNVG na 14 pociągów Coradia iLint w regionie Dolnej Saksonii, Alstom otrzymał zlecenie na dostawę 27 pociągów Coradia iLint w obszarze metropolitalnym Frankfurtu. Poza Niemcami, Alstom buduje sześć pociągów na wodór Coradia Stream we włoskim regionie Lombardii, z dodatkową opcją uzgodnioną na osiem kolejnych pojazdów.

Coradia iLint to pierwszy na świecie pociąg pasażerski zasilany wodorowym ogniwem paliwowym, które generuje energię elektryczną do napędu. Ten całkowicie bezemisyjny pociąg jest cichy i emituje jedynie parę wodną i kondensat. Coradia iLint charakteryzuje się kilkoma innowacjami: czystą konwersją energii, elastycznym magazynowaniem energii w akumulatorach oraz inteligentnym zarządzaniem siłą napędową i dostępną energią. Opracowany specjalnie do użytku na liniach niezelektryfikowanych, umożliwia czystą, zrównoważoną eksploatację pociągu przy zachowaniu wysokiej wydajności.

Coradia iLint jest laureatem 2022 German Sustainability Design Award. Nagroda wyróżnia rozwiązania techniczne i społeczne, które są szczególnie skuteczne w napędzaniu transformacji do zrównoważonych produktów, produkcji, konsumpcji lub stylu życia zgodnie z Agendą 2030 Organizacji Narodów Zjednoczonych.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]