WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Enea Operator modernizuje sieć energetyczną w stolicy Wielkopolski

  • 25 października 2022 13:47
  • Opracowała: AMC
Reklama

Enea Operator na terenie Poznania prowadzi inwestycje sieciowe w ramach kompleksowego programu modernizacji sieci energetycznej średniego i niskiego napięcia #Poznań2030. Program ma na celu poprawę niezawodności pracy sieci elektroenergetycznej. W ciągu ostatnich miesięcy spółka uruchomiła nowo wybudowaną, dwusystemową, rozdzielnię sieciową Garaszewo (110 kV) oraz dwie przebudowane linie energetyczne we wschodniej części miasta. Inwestycje te poprawiają bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji poznańskiej - czytamy w nadesłanej informacji.

Enea Operator w ramach programu, który realizowany jest od prawie 3 lat, przeprowadziła  kilkanaście inwestycji o znaczącym wpływie na poprawę funkcjonowania sieci w mieście. Były one przeprowadzone zarówno na terenie Starego Miasta, w dzielnicach zwanych „sypialniami”, jak i dzielnicach peryferyjnych.

Dotychczas najbardziej znaczącym przedsięwzięciem była instalacja modułu FDIR (ang. Fault Detection, Isolation and Restoration,) który ulokowano w centrum Poznania. Jest on elementem automatyki inteligentnych sieci energetycznej (smart grid) średniego napięcia. W ramach tego zadania Enea Operator zmodernizowała 28 stacji średniego napięcia na niskie (SN/nn) oraz wyposażyła je w pełną telemechanikę. Zmodernizowano także trzy Główne Punkty Zasilania (GPZ): Krauthofera, Bema oraz Pogodno.

– Obszar centrum Poznania został wytypowany ze względu na dużą liczbę odbiorców zasilanych z tych linii energetycznych. Inteligentna sieć działa dziś m.in. na Grunwaldzie, Jeżycach, Wildzie czy na Starym Mieście. Dzięki zastosowaniu tego innowacyjnego rozwiązania wykrywanie uszkodzeń i zwarć w sieci elektroenergetycznej następuje automatycznie, a uszkodzone odcinki są izolowane – mówi Agnieszka Gosławska, dyrektor Zakładu Rozwoju i Inwestycji w poznańskim oddziale Enei Operator.

System usprawnia pracę dyspozytorów i służb technicznych, a co najważniejsze pozwala na przywrócenie dostaw energii odbiorcom w ciągu zaledwie kilku minut.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]