REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Stawką jest konkurencyjność Europy

  • 27 października 2022 10:17
  • Opracowała: AMC
Reklama

Sytuacja międzynarodowa spowodowała gwałtowną dywersyfikację źródeł energii w Unii Europejskiej. Wodór odgrywa kluczową rolę w przejściu z gospodarki opartej na paliwach kopalnych na gospodarkę niskoemisyjną. W gospodarce będzie wzrastało wykorzystanie energii elektrycznej, a wodór jest narzędziem do elektryfikacji, w szczególności przemysłu energochłonnego – powiedział Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska  podczas „European Hydrogen Week w Brukseli.

Wiceminister zwrócił uwagę, że Unia Europejska stoi obecnie przed nowymi wyzwaniami w związku z kryzysem energetycznym, spowodowanym rosyjską inwazją na Ukrainę.

Spotykamy się dzisiaj wśród pionierów rewolucji wodorowej. Mamy wspólną wizję wyznaczoną m.in. przez ambicję REPowerEU. Realizacja tych celów wzmocni konkurencyjność, innowacyjność i bezpieczeństwo energetyczne UE – dodał.

Zdaniem wiceministra Polska poczyniła w minionym roku znaczny postęp w budowie gospodarki wodorowej.

- 2 listopada 2021 r. Rada Ministrów przyjęła Strategię Wodorową Polski do 2030 r. z perspektywą do 2040 r., a kilka tygodni wcześniej podpisaliśmy Porozumienie Sektorowe na rzecz Rozwoju Gospodarki Wodorowej. Nadrzędnym celem tego Porozumienia, w które obecnie zaangażowanych jest prawie 240 podmiotów z Polski i zagranicy, jest rozwój nowego sektora gospodarki – wyjaśnił.

- Obecnie naszym najważniejszym projektem jest tzw. „Konstytucja dla wodoru”. Jest to pakiet ustaw i rozporządzeń mających na celu stworzenie odpowiedniego otoczenia regulacyjnego, w tym wprowadzenie systemu pomocy publicznej na bezemisyjną produkcję wodoru – dodał.

Jak zaznaczył Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, polskim sukcesem jest także utworzenie sześciu dolin wodorowych na terenie Pomorza, Podkarpacia, Wielkopolski, Dolnego Śląska, Mazowsza oraz wspólnej dla Śląska i Małopolski.

- Powstają kolejne inicjatywy, zarówno na poziomie dolin, jak i klastrów czy hubów wodorowych, dzięki którym powstaje polski ekosystem gospodarki wodorowej. Rozwój ten nie byłby możliwy bez wsparcia Partnerstwa na rzecz Czystego Wodoru, które w imieniu UE koordynuje tematy związane z rozwojem technologii wodorowych, w tym dolin wodorowych oraz zapewnia wsparcie finansowe dla konkurencyjnie wybranych projektów – powiedział.

Wiceminister przypomniał również, że obecnie Europa i świat borykają się z wieloma problemami, jeśli chodzi o rozwój gospodarki wodorowej.

- Skutki pandemii Covid-19 i agresji Rosji na Ukrainę są teraz szczególnie odczuwalne w sektorze energetycznym. Należą do nich zerwane łańcuchy dostaw, co w przypadku wodoru negatywnie wpływa na możliwość zakupu elektrolizerów. Dlatego też państwa członkowskie muszą mocno inwestować w rozwój „local content”. Stawką jest konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw poprzez redukcję emisji i stosowanie innowacyjnych technologii, zwłaszcza w przemyśle, transporcie, ciepłownictwie i wytwarzaniu energii elektrycznej, a także stopniowe przełamywanie zależności gospodarki od paliw kopalnych, a w konsekwencji zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego – podsumował.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]