REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Gaz i ropa od dyktatorów to gol samobójczy

  • 1 grudnia 2022 16:20
  • Opracowała: AMC
Reklama

Aż 85 na 130 dostaw skroplonego gazu (LNG) do Polski w 2021 r. pochodziło z Kataru. Władze trwającego w tym kraju Mundialu nie przestają być krytykowane za naruszanie praw człowieka. Kontrowersje budzi także współpraca z Arabią Saudyjską, która ma zapewniać Orlenowi aż 60 proc. zapotrzebowania na ropę. „Polska musi mieć pełną świadomość, że kupując paliwa kopalne od autorytarnych reżimów nie tylko się od nich uzależnia ale wspiera ich działania. Odejście od gazu i dekarbonizacja Polski to prawdziwy mecz o wszystko – mówi Diana Maciąga, ekspertka Koalicji Klimatycznej i kampanierka Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Stowarzyszenie podkreśla, że paliwa kopalne nie tylko napędzają kryzys klimatyczny, ale stoi za nimi długa historia wywoływania wojen i łamania praw człowieka.

- Krwawy Mundial w Katarze zasilany pieniędzmi z gazu kopalnego to kolejny rozdział tej samej historii, która musi się skończyć dla bezpieczeństwa nas wszystkich. Odejście od gazu i i dekarbonizacja Polski to prawdziwy mecz o wszystko. Od tego, jak szybko będziemy odchodzić od paliw kopalnych na rzecz czystej energii ze źródeł odnawialnych i rozwiązań z zakresu efektywności zależy nasza energetyczna niezależność. To także test naszej odpowiedzialności. Nie musimy finansować autorytarnych reżimów: ani Rosji, ani Arabii Saudyjskiej czy Kataru, gdzie homoseksualność jest nielegalna, gdzie skazuje się ludzi na dekady więzienia za post na twitterze a setki robotników ginie rocznie na budowach. Alternatywy dla wspierania reżimów to: oszczędzanie energii, termomodernizacja budynków, stawianie wiatraków i fotowoltaika. To te rozwiązania dają Polkom i Polakom tanią, zieloną i bezpieczną energię – mówi Diana Maciąga, ekspertka Koalicji Klimatycznej i kampanierka klimatyczna Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Polska kupuje gaz od Emiratu Kataru znanego z łamania praw człowieka - praw pracowniczych, praw kobiet i osób LGBTQ

- Poza własnym wydobyciem gazu ze złóż (w Polsce, Norwegii i Pakistanie) i sprowadzaniem gazu poprzez Baltic Pipe (co zastąpiło dostawy z Rosji), Polska kupuje także gaz skroplony LNG. Główne kierunki importu LNG to Stany Zjednoczone (to głównie gaz łupkowy wydobywany bardzo szkodliwą dla środowiska metodą szczelinowania hydraulicznego, która łączy się z łamaniem praw lokalnych społeczności) oraz Katar - czytamy w komunikacie.

Strona 1 z 4
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]