REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Wodór to nasza przyszłość

  • 8 grudnia 2022 15:12
  • Opracowała: AMC
Reklama

Polska może być energetycznym spichlerzem Europy poprzez magazynowanie energii w wodorze. Analiza struktur geologicznych wskazuje, że kawerny solne posiadają potencjał magazynowania energii w H2 na poziomie 10 000 TWh – powiedział podczas Konferencji Stron Porozumienia sektora na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Wydarzenie odbyło się 7 grudnia 2022 r. w Warszawie.

Podczas konferencji, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.

- Wspieramy wszelkie działania zmierzające do wykorzystania potencjału polskiej gospodarki, umiejętności naszych naukowców oraz inżynierów. Porozumienie sektorowe jest miejscem, gdzie mogą zrealizować się plany oraz marzenia związane z budową gospodarki wodorowej - podkreślił w liście Prezes Rady Ministrów.

Z kolei podczas referatu otwierającego wiceminister klimatu i środowiska zaznaczył, że porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej to unikalna formuła współpracy i pierwsze takie porozumienie w całej Unii Europejskiej.

- Wspólna wizja możliwości wykorzystania wodoru w oparciu o polski wkład, przełoży się na wzmocnienie konkurencyjności gospodarki. Elementem budowy gospodarki wodorowej są też doliny wodorowe będące czynnikiem pozwalającym na budowę łańcucha wartości – powiedział.

Wiceminister dodał także, że wielokrotnie doświadczaliśmy momentów przełomowych dla światowej gospodarki, szczególnie kiedy nowopowstałe rozwiązania zastępowały mniej efektywne stare technologie.

- Dziś znajdujemy się znowu w punkcie przełomu. Planujemy zbudować nową, innowacyjną gospodarkę przyjazną dla człowieka i środowiska naturalnego. Spoiwem łączącym poszczególne elementy tej nowej gospodarki jest wodór – wyjaśnił.

Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska, wskazał także, że obecnie Ministerstwo Klimatu i środowiska tworzy regulacje prawne w zakresie wytwarzania tzw. zielonego wodoru.

- Obecnie naszym najważniejszym projektem legislacyjnym jest tzw. „Konstytucja dla wodoru”, czyli pakiet ustaw i rozporządzeń, którego celem jest stworzenie odpowiedniego otoczenia regulacyjnego, w tym wprowadzenia systemu pomocy publicznej w zakresie produkcji zeroemisyjnego wodoru. Jego częścią jest m.in. projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw - mówił.

W konferencji wziął udział również Edvard Kožušnik, wiceminister przemysłu i handlu Republiki Czeskiej. Jak podkreślił Pełnomocnik rządu ds. OZE, współpraca rządów Polski i Czech w zakresie technologii wodorowych układa się bardzo dobrze.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]