REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Podpisali list intencyjny ws. pociągów napędzanych wodorem w Czechach

  • 13 grudnia 2022 13:33
  • Opracowała: AMC
Reklama

Air Products, największy na świecie producent i dostawca wodoru, oraz firma Alstom, światowy lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, podpisały list intencyjny dotyczący wdrożenia środków transportu zasilanych wodorem wraz z niezbędną infrastrukturą kolejową w Czechach. Współpraca partnerów wpisuje się w realizację celów wyznaczonych przez Europejski Zielony Ład, w szczególności przez pakiet „Gotowi na 55” (Fit for 55) - czytamy w komunikacie prasowym.

Wyznaczone przez Air Products cele klimatyczne w zakresie produkcji czystej energii pochodzącej z wodoru są częścią strategii dekarbonizacji wielu sektorów gospodarki. Transport ciężki, obejmujący pociągi, autobusy i pojazdy ciężarowe wymaga natychmiastowej transformacji energetycznej.

Partnerstwo Air Products z Alstom umożliwi realizację naszych zobowiązań w zakresie dekarbonizacji transportu w Czechach poprzez zastosowanie niskoemisyjnego wodoru. Jako największy na świecie producent wodoru wykorzystamy specjalistyczną wiedzę w zakresie jego produkcji i dostaw, a dodatkowo zainwestujemy w budowę infrastruktury umożliwiającej stosowanie niskoemisyjnego wodoru. Wierzymy, że wspólnie z Alstom będziemy w stanie zbudować funkcjonalną sieć kolejową wykorzystującą pociągi napędzane wodorem dowodząc, że wodór jest doskonałym paliwem do zastosowania na liniach niezelektryfikowanych. Pokażemy ponadto, że eksploatacja pociągów wodorowych jest absolutnie przyjazna dla środowiska oraz bezpieczna, a co najważniejsze, także efektywna ekonomicznie – powiedział Vlastimil Pavlíček, dyrektor ds. rozwoju biznesu w obszarze nowych technologii w Air Products w regionie Europy Środkowej i WNP.

− Podpisując porozumienie oficjalnie potwierdzamy naszą wieloletnią współpracę z firmą Air Products. Jako partnerzy podejmiemy wszelkie działania, aby przyspieszyć wprowadzenie paliwa wodorowego w transporcie kolejowym w Czechach. Alstom jest pionierem w obszarze kolejowych rozwiązań transportowych napędzanych wodorem i w tej dziedzinie mamy wiele do zaoferowania − od wiedzy i doświadczenia, po produkcję pociągów. Dzięki współpracy z Air Products możemy również dostarczać stacje tankowania wodorem, przyczyniając się do budowy infrastruktury wodorowej w naszym kraju. Kontaktujemy się w tej sprawie z samorządami, oferując wsparcie przy stworzeniu niezbędnych przepisów, których w Czechach wciąż brakuje – powiedział Dan Kurucz, dyrektor zarządzający Alstom w Czechach i Słowacji.

W Polsce firma Air Products ma za sobą pionierskie wdrożenia środków transportu publicznego zasilanych wodorem. Po zaprezentowaniu autobusu miejskiego napędzanego wodorem w Jaworznie w marcu br. wspólnie z partnerami, w tym producentem autobusów firmą Solaris, PKM Jaworzno, a także władzami miasta, firma podjęła kolejne kroki w kierunku stosowania wodoru w transporcie, tym razem kolejowym. Firma Air Products była partnerem demonstracji projektu nowoczesnej lokomotywy manewrowej wyprodukowanej przez dostawcę pojazdów szynowych PESA, przeprowadzonej w Żmigrodzie.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]