REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Podpisano umowę o zasadach współpracy przy przygotowaniu budowy pierwszej atomówki

  • 15 grudnia 2022 14:31
  • Opracowała: AMC
Reklama

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała umowę o zasadach współpracy (ang. Cooperation Agreement) ze spółką Westinghouse Electric Company, której technologię AP1000 Rząd RP wybrał dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - czytamy w komunikacie.

W obecności Anny Moskwy, minister klimatu i  środowiska, Mateusza Bergera, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oraz Marka Brzezińskiego, ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, 15 grudnia 2022 roku, prezes Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) Tomasz Stępień oraz prezes Westinghouse Electric Company Energy Systems (WEC) David Durham podpisali umowę o współpracy (ang. Cooperation Agreement), będącą następstwem wyboru przez polski rząd amerykańskiej technologii WEC AP1000 do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Podpisana umowa określa główne zasady, jak i kolejne kroki biznesowe, które zostaną podjęte przez spółki PEJ i WEC w 2023 roku. Założono w niej kluczowe zadania do realizacji takie jak wynegocjowanie i podpisanie umów m.in. umowy na świadczenie usług inżynieryjnych, której zakres będzie obejmował prace przygotowawcze i koncepcyjne, w tym wstępne prace projektowe, usługi wsparcia w zakresie uzyskiwania pozwoleń i zezwoleń, usługi związane z planowaniem organizacji terenu lokalizacji oraz z zamówieniami i planowaniem budowy. Kolejnym krokiem w projekcie będzie podpisanie przez spółki w 2023 roku umowy na projektowanie elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu.

- Podpisanie dzisiejszej umowy otwiera kolejny etap realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej i przyczynia się do dalszego budowania naszego silnego partnerstwa z USA. To również ważny sygnał dla krajowego przemysłu, umożliwiający jego rozwój przy budowie i użytkowaniu elektrowni jądrowej. Realizacja programu budowy nowych mocy jądrowych oznacza wymierne korzyści dla gospodarki, ale również zapewnienie przewidywalnych cen energii dla odbiorców, co jest szczególnie ważne dla przedsiębiorstw energochłonnych dotkniętych obecnym kryzysem i wysokimi cenami energii – podkreśliła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

- Podpisanie umowy o współpracy jest konsekwencją uchwały rządu dotyczącej wyboru technologii dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Wierzę, że partnerstwo z tak doświadczoną w przygotowaniu i prowadzeniu tego typu inwestycji firmą jaką jest Westinghouse Electric Company przełoży się na sprawną realizację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Jak podkreślił Pan Premier Mateusz Morawiecki na konferencji po podjęciu uchwały, Polska, aby dalej rozwijać się gospodarczo, potrzebuje dostępu do taniej, czystej, ale i stabilnej energii elektrycznej, a energetyka jądrowa stanowi w tej sytuacji naturalny wybór. Rozwój energetyki jądrowej będzie miał również przełożenie na uniezależnianie się polskiej gospodarki od paliw kopalnych ze wschodu, co przekłada się wprost na bezpieczeństwo energetyczne Polaków  – powiedział Mateusz Berger.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]