REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Fundacja Enea wsparła zakup dzieł sztuki dla Zamku Królewskiego w Warszawie

  • 19 grudnia 2022 07:33
  • Opracowała: AMC
Reklama

Na Zamek Królewski powrócił Canaletto i jego dzieło "Portret konny pazia Gintowta", które należało  do kolekcji króla Stanisława Augusta. Wśród odzyskanych eksponatów znajduje się również obraz innego nadwornego malarza Stanisława Augusta: „Portret Alberta Kazimierza Sasko–Cieszyńskiego” autorstwa Bacciarellego. Zakup dzieł sztuki wsparły fundacje oraz spółki Skarbu Państwa. Wśród mecenasów jest Fundacja Enea, która od lat wspiera kulturę i sztukę, ochronę dóbr kultury i dziedzictwa narodowego - czytamy w komunikacie.    

– Ochrona dorobku artystycznego i kulturalnego minionych epok, których działalność świadczy o korzeniach naszego kraju jest dziś naszym obowiązkiem. Realizujemy go z myślą o następnych pokoleniach Polaków, którzy w przyszłości będą poszukiwać potwierdzenia swojej tożsamości narodowej między innymi na Zamku Królewskim w Warszawie. Ta królewska rezydencja jest nie tylko jedną z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów placówek muzealnych w Polsce, ale przede wszystkim symbolem polskiej suwerenności. Jako firma odpowiedzialna społecznie z dumą dołączyliśmy do grona podmiotów, które wsparły finansowo zakup dzieł sztuki o wysokich walorach artystycznych i ekspozycyjnych dla Zamku  – podkreśla Paweł Majewski, prezes Enei.

Za sprawą zakupów na międzynarodowych aukcjach sztuki, kolekcja Zamku Królewskiego powiększyła się o dzieła nadwornych malarzy Stanisława Augusta: obrazy Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem oraz Marcella Bacciarellego. Wśród nowych nabytków znajdują , ię także pojedyncze egzemplarze porcelany miśnieńskiej, rycina „Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego” Samuela Gottloba Kuetnera czy XVI-wieczna zbroja turniejowa wywodząca się z kręgu kultury niemieckiej.

Zakup dzieł sztuki europejskiej był możliwy dzięki dofinansowaniu dziewięciu fundacji i dwóch spółek Skarbu Państwa. Poza Fundacją Enea misję pozyskania obiektów wsparły m.in.:  Fundacja KGHM Polska Miedź, Fundacja PGE, Fundacja PKO Banku Polskiego, Fundacja PZU, Fundacja Tauron, Fundacja Totalizatora Sportowego, Jastrzębska Spółka Węglowa. Nowe dzieła w kolekcji podnoszą rangę galerii muzealnych Zamku Królewskiego.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]