REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Przedświąteczne bezpieczeństwo w Internecie

  • 5 grudnia 2023 14:14
  • Opracowała: AMC
Reklama

Wzrosła aktywność cyberprzestępców próbujących wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą TAURON. W okresie przedświątecznym częściej dochodzi też do przestępstw internetowych. TAURON rusza z nową kampanią promującą zasady bezpieczeństwa w internecie i publikuje specjalny poradnik pod nazwą „W internecie rób prezenty bliskim, nie oszustom!". Poradnik jest dostępny na tauron.pl/bezpieczenstwo - czytamy w nadesłanym komunikacie.

- W tym roku nasi klienci skorzystają ponad 3 miliony razy z samoobsługowych formularzy online, dzięki czemu mogą bezpiecznie i sprawnie załatwić swoje sprawy związane z energią elektryczną. Rozwijanie bezpiecznych cyfrowych kanałów obsługi to jeden z naszych biznesowych priorytetów. Integralną częścią cyfryzacji usług jest bezpieczeństwo, dlatego realizujemy kolejne działania edukacyjne dla naszych klientów - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Ważne ostrzeżenie

Energetyczny lider ostrzega, że w sieci można natknąć się na fałszywe strony internetowe z użyciem logo TAURON. Strony te promowane są w mediach społecznościowych i komunikatorach. W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą TAURON. Cyberprzestępcy w trakcie złośliwej kampanii nawiązują także kontakt telefoniczny i poprzez komunikatory.

TAURON podkreśla, że nie prowadzi w mediach społecznościowych żadnych kampanii promocyjnych dot. finansowania inwestycji Grupy.

Aby ustrzec się przed oszustwami tego typu należy pamiętać, że główna, oryginalna strona TAURON ma adres www.tauron.pl, a system transakcyjny do obsługi klientów nosi nazwę Mój TAURON i znajduje się pod adresem www.mojtauron.pl

To trzeba wiedzieć

W nowej edycji działań edukacyjnych TAURON wskazuje na popularne rodzaje oszustw i wyłudzeń szczególnie intensywnych w okresie przedświątecznym oraz radzi jak się przed nimi ustrzec.

Specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem w sieci podkreślają, że celem cyberprzestępców jest wyłudzenie pieniędzy lub danych. Oszust wykorzysta dane osobowe, hasła i kody dostępu, aby okraść, zaciągnąć zobowiązania finansowe w imieniu poszkodowanego lub wyłudzić pieniądze od rodziny i znajomych.

Dlatego, jak wskazują eksperci, nie należy działać pod wpływem emocji. Przestępcy chcą wyprowadzić z równowagi oraz zmusić do niezwłocznego działania. Ich kreatywność jest w tym zakresie niemal nieograniczona. Zachowanie zdrowego rozsądku jest zatem kluczowe dla bezpieczeństwa w sieci.

Żadna instytucja nie żąda i nie zmusza do podawania poufnych informacji za pomocą poczty elektronicznej lub telefonu. Żadne z nich nie potrzebuje też haseł dostępu do wszelkiego rodzaju kont.

Eksperci podkreślają, że jeżeli pojawiają się wątpliwości co do autentyczności otrzymanego maila lub wiadomości SMS i zawartej w nich treści – warto rozwiać je, kontaktując się z instytucją, od której rzekomo pochodzi wiadomość. Można na przykład samodzielnie zadzwonić na infolinię, której numer znajdziesz na oficjalnej stronie lub w swoich dokumentach.

Do czasu upewnienia się, że wiadomość jest prawdziwa nie należy klikać w żadne linki, nie odpowiadać na wiadomości i nie otwierać załączników, a wiadomość najlepiej oznaczyć jako spam.

261
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]