REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Morska energetyka wiatrowa bez zielonych paliw niewydolna

  • 15 maja 2024 12:29
  • Opracowała: AMC
Reklama

Polski program offshore bez zielonych paliw nie będzie w pełni wydolny i nie spełni wszystkich pokładanych w nim oczekiwań – oceniła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Olga Sypuła, ekspertka rynku energii, country manager European Energy Polska.

Podczas dyskusji w panelu poświęconej rozwojowi energetyki wiatrowej w Polsce zaznaczyła, że realizacja instalacji do produkcji zielonego wodoru i e-metanolu przy projektach offshore wydaje się nie tylko dobrym pomysłem, ale koniecznością. MEW to projekt, który będzie potrzebował wysokosprawnych sieci, które odbiorą generowaną tam energię.

- Tych sieci dziś w Polsce nie ma, a wszyscy w branży zdajemy sobie sprawę, że modernizacja i budowa sieci o sprawności mogącej obsłużyć offshore będzie bardzo trudne w krótkim i średnim okresie.By ograniczyć utratę energii, której sieć nie będzie w stanie przyjąć należy budować instalacje do produkcji e-metanolu oraz zielonego wodoru. Bez konieczności obciążania sieci pozwolą one na zmagazynowanie energii w paliwach i wykorzystaniu jej w polskiej gospodarce – wyjaśnia Olga Sypuła.

Ekspertka zaznaczyła, że morska energetyka wiatrowa na Bałtyku może być potężnym źródłem energii elektrycznej, ale nie tylko. Może być źródłem „zazielenienia” całej polskiej gospodarki.

- Jeśli spojrzymy na ten program szerzej i odważniej, wówczas zauważymy, że w oparciu o potężne źródła zielonej energii można produkować duże ilości zielonych paliw.Ważne, aby pomyśleć o tym już teraz na etapie konstruowania partnerstw biznesowych w tym zakresie. Produkcja zielonego wodoru i e-metanolu wymaga zielonej energii elektrycznej. Tak więc wyprodukowana energia elektryczna z offshore będzie miała operatora, więc polska gospodarka otrzyma zarówno zieloną energię elektryczną, jak i zielone paliwa, takie jak e-metanol dla przemysłu ciężkiego, który jest trudny do elektryfikacji. Jest to więc pewny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki, osiągnięcia celów ESG, a także ogólnego europejskiego celu Net Zero - kończy ekspertka z European Energy Polska.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]