W kwietniu w Niemczech słońce było głównym źródłem energii. Latem trend się utrzyma
- 23 maja 2025 19:11
- Opracowała: Joanna Kędzierska

fot. Pixabay
Farmy fotowoltaiczne wygenerowały w kwietniu w Niemczech więcej energii niż inne źródła. Trend ten utrzyma się zapewne do sierpnia, co oznacza, że przez 5 miesięcy roku z rzędu elektrownie opalane paliwami kopalnymi, będą stanowić jedynie rezerwę.
Należy się spodziewać, że całkowite zapotrzebowanie Niemiec na energię latem spadnie wraz z ustaniem zapotrzebowania na ciepło, a więc udział czystej energii w miksie wytwórczym może osiągnąć rekordowy poziom.
Niemieckie farmy PV wygenerowały w kwietniu tego roku około 11 920 GWh, co oznacza 31-procentowy wzrost, wobec tego samego miesiąca roku 2024 i prawie 60-procentowy wzrost wobec kwietnia 2023 roku.
Fotowoltaika wyparła węgiel i wiatr
Dla porównania w kwietniu 2025 niemieckie elektrownie węglowe dały 10 600 GWh energii, a farmy wiatrowe 9 634 GWh.
Według danych think-tanku energetycznego kluczem do ekspansji energetyki słonecznej był wzrost mocyzainstalowanych w tej technologii o 90% od 2019 r. W 2024 r. nasz sąsiad miał
90 GW mocy zainstalowanej w PV.
Jednak ze względu na to, że farmy fotowoltaiczne wytwarzają energię wyłącznie w ciągu dnia, niemieckie firmy energetyczne muszą utrzymywać inne źródła wytwarzania w stanie gotowości, aby zrównoważyć potrzeby systemu. Jak dotąd w 2025 r. elektrownie węglowe były główną alternatywą dla dostaw OZE, a produkcja energii z węgla wzrosła o 44% w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2025 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2024 r.
Niemcy są europejskim liderem w magazynowaniu energii
Produkcja energii elektrycznej z elektrowni gazowych również gwałtownie wzrosła w okresie od stycznia do kwietnia – o 26% w porównaniu z rokiem poprzednim – aby zrekompensować gwałtowny niedobór produkcji z niemieckich farm wiatrowych, która spadła o około 31% od stycznia do kwietnia 2025 r.
Nadchodzącego lata należy się spodziewać, że elektrownie węglowe i gazowe będą mieć kluczową rolę w niemieckim systemie energetycznym wieczorami, gdy produkcja energii słonecznej spadnie.
Jednak szybki rozwój wielkoskalowych magazynów może ograniczyć generację energii w oparciu o paliwa kopalne tego lata. Według SolarPower Europe, regionalnego stowarzyszenia zajmującego się energią odnawialną, w ciągu ostatnich dwóch lat niemieckie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej dodały nieco ponad 6 GWh w systemach magazynowania energii. Oznacza to, że Niemcy mają najwięcej magazynów ze wszystkich krajów europejskich.