Co dalej z odstrzałem niedźwiedzi w gminie Cisna?
- 10 lipca 2025 09:04
- Opracował: RW

fot. pixabay
Jak zapewnia dyrektor GDOŚ Decyzja w sprawie osobników niedźwiedzia brunatnego w gminie Cisna ma dać możliwość reakcji w sytuacji zagrożenia na terenach zamieszkałych. Od początku roku odnotowano już 75 incydentów związanych z napotkaniem niedźwiedzia.
Na spotkaniu z mediami dotyczącym kontrowersyjnej zgody na odstrzał Piotr Otawski Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska szczegółowo omówił decyzję zezwalającą na eliminację niedźwiedzia brunatnego w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy Cisna w powiecie leskim.
- Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska kierował się przede wszystkim kwestiami bezpieczeństwa publicznego. W wykonywaniu zadań GDOŚ musi ważyć interes publiczny. Moją rolą jest dbanie o stan środowiska, o stan polskiej przyrody. Niemniej jednak w wykonywaniu tych zadań musimy zważać również na interes publiczny i możliwość zapewnienia zdrowia, życia i bezpieczeństwa ludzi, którzy znajdują się na tym terenie. Podjęcie takiej decyzji jest zawsze ostatecznością i jest poprzedzone szczegółową analizą sytuacji konkretnego przypadku” - powiedział Piotr Otawski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
GDOŚ zaznaczył, że decyzja została podjęta zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i uwzględnia informacje na temat ostatnich, licznych incydentów z udziałem niedźwiedzi:
„W przypadku gminy Cisna mieliśmy już od początku tego roku 75 incydentów związanych z napotkaniem niedźwiedzia, z tego 65 to były incydenty związane z terenami zamieszkałymi, zabudowanymi” – wyjaśnił Piotr Otawski i podkreślił, że realizacja decyzji musi być związana z konkretnym zagrożeniem i konkretnym niebezpieczeństwem.
Przypomnijmy, że niedźwiedź brunatny jest pod ochroną, jednocześnie należy do gatunków zwierząt najbardziej niebezpiecznych dla człowieka. Jak informuje GDOŚ, na Podkarpaciu w 2023 roku odnotowano dwa ataki niedźwiedzi na ludzi, a w 2025 roku - jeden przypadek. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi na terenach leśnych, gdy człowiek zaskoczy niedźwiedzia lub znajdzie się zbyt blisko gawry.
Już w przyszłym roku natomiast rusza projekt ochrony niedźwiedzia brunatnego poprzez minimalizowanie sytuacji konfliktowych z jego udziałem na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego
Projekt rozpocznie się wiosną 2026 r. Planowany jest na 4 lata i obejmuje działania prewencyjne skupione na: ograniczeniu czynników wabiących na terenach zabudowanych, edukacji mieszkańców i poprawieniu bazy żerowej w naturalnych siedliskach występowania niedźwiedzi. Będą to także działania interwencyjne poprzez utworzenie specjalnej grupy, której zadaniem będzie reagowanie w przypadkach wystąpienia sytuacji konfliktowych z udziałem niedźwiedzi.
„Podjęliśmy działania o charakterze systemowym. Mamy świadomość, że samo wydanie decyzji nie rozwiązuje problemu. Problem bowiem narastał” – zaznaczył podczas spotkania Piotr Otawski.
GDOŚ zapewnił, że monitorowanie sytuacji będzie kontynuowane, a decyzja o eliminacji niedźwiedzi jest ostatecznością, która umożliwia gminie działanie, gdy inne metody okazałyby się nieskuteczne.
„Decyzja jest skierowana do gminy Cisna, od gminy Cisna zależy czy ta decyzja zostanie wykonana. Decyzje tego typu były już wydawane. W 2023 r. została wydana decyzja na odstrzał 3 osobników niedźwiedzia brunatnego. Nie została ona jednak wykonana. Decyzja nie oznacza, że gmina jest zobowiązana do tego odstrzału” – podsumował Piotr Otawski.
Decyzja jest ważna do 31 grudnia 2026 r.