REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Pierwsza biometanownia w Polsce podłączona do sieci gazowej. Historyczny krok

  • 10 września 2025 08:17
Reklama

Cukrownia Strzelin jako pierwsza w kraju uruchomiła instalację, która wtłacza biometan do krajowej sieci gazowej. To pionierski projekt o unikalnej skali w Europie, pokazujący jak odpady rolnicze mogą stać się stabilnym źródłem zielonej energii.

Zielony gaz z buraków cukrowych

W Strzelinie (woj. dolnośląskie) firma Südzucker – największy producent cukru w Europie – uruchomiła biometanownię, która produkuje biogaz z wysłodków buraczanych. Część energii trafia na potrzeby własne zakładu, a nadwyżki, w postaci biometanu spełniającego standardy jakości gazu ziemnego, są wtłaczane do sieci przez nowo wybudowany 9-kilometrowy gazociąg.

To pierwszy w Polsce przykład wykorzystania istniejącej infrastruktury gazowej do przesyłu „zielonego gazu”. – Jesteśmy gotowi na biometan – podkreśla dr Szymon Paweł Moś, członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG).

Cukrownia Strzelin pionierem w branży

Transformacja energetyczna strzelińskiego zakładu trwa od lat. Najpierw wyeliminowano węgiel, zastępując go gazem ziemnym, co obniżyło emisję CO₂ o 50 proc. i pyłów aż o 96 proc. Teraz, dzięki nowoczesnej biogazowni o mocy 45 MW, zakład zbliża się do pełnej samowystarczalności energetycznej.

– We wrześniu kampania buraczana będzie zasilana w 80% biogazem. To pozwoli nam znacząco uniezależnić się energetycznie – mówi Mariusz Pawełek, prezes zarządu Südzucker Polska.

Nadwyżki biometanu trafiają już do krajowej sieci.

Nowoczesna instalacja i zamknięty obieg

Nowa biogazownia to 4 fermentory po 10 tys. m³, 2 postfermentory oraz instalacja do oczyszczania dygestatu, który przetwarzany jest do czystej wody i nawozu. Dzięki temu zakład zamyka pełny obieg – nic się nie marnuje.

Cukrownia Strzelin jest pierwszym zakładem w Polsce, który deklaruje zamiar produkcji cukru neutralnego klimatycznie do 2030 roku.

Polska gotowa na biometan

Biometan ma szczególną wartość w systemie energetycznym – w przeciwieństwie do wiatru czy słońca może być produkowany niezależnie od warunków pogodowych. PSG podkreśla, że sieć gazowa jest naturalnym „pomostem” w przejściu z paliw kopalnych na gazy odnawialne. Spółka już wydała 970 decyzji dotyczących przyłączeń biometanowni i podpisała 12 umów.

Biogaz – ogromny potencjał dla Polski

Według szacunków krajowy potencjał produkcji biometanu wynosi ok. 4 mld m³ rocznie (niektóre szacunki wskazują nawet duzo większą liczbę), co mogłoby pokryć ponad 20 proc. obecnego zużycia gazu ziemnego. Polska zajmuje 5. miejsce w Unii Europejskiej pod względem zasobów do jego produkcji – głównie dzięki rolnictwu, przemysłowi spożywczemu i sektorowi odpadowemu. Rozwój takich instalacji jak w Strzelinie może więc stać się fundamentem polskiej niezależności energetycznej.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]