WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Koronawirus: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa

  • 18 marca 2020 15:00
  • Autor: AMC
Reklama

To nie będzie tylko epidemia, która dotknie naszego zdrowia, ale też wpłynie na zdrowie gospodarki. Mamy odważny i rozważny plan, który ma zapobiec przede wszystkim utracie miejsc pracy, bankructwom, zamykaniu zakładów. Chcemy by służył pracownikom – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Jego zdaniem potrzebujemy nadzwyczajnych działań i je prezentujemy.

- Stajemy wobec bezprecedensowego wydarzenia. Trzeba się w tym odnaleźć. Państwo pomoże polskim przedsiębiorcom w walce z gospodarczymi turbulencjami. Każda prognoza gospodarcza, którą kilka dni temu, czytaliśmy jest już nieaktualna. Zmienia się niestety na gorsze. Mamy plan na kilka następnych miesięcy, kiedy mamy nadzieję, że sytuacja zacznie powracać do normalności.

- Musimy sobie radzić w tych okolicznościach, w których jesteśmy. Polskie państwo odpowiada na potrzeby. To najbardziej kompleks plan jaki jest możliwy – mówił Mateusz Morawiecki.

- Wszyscy jedziemy na jednym wózku. Dbajcie o swoich pracowników. Musimy być solidarni, by przetrwać tę dziejową burzę. Czeka nas czas próby. Zdecydowaliśmy się na dopłaty do każdego miejsca pracy, które będzie zagrożone – podkreślił.

Projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2, obejmie 5 filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.

Pierwszy filar ma chronić pracowników przed utratą pracy, a dla pracodawców wprowadzać działania osłonowe na rynku pracy. Jak poinformował premier, zostanie zaproponowana m.in. możliwość pokrywania przez państwo 40 proc. wysokości wynagrodzenia do wynagrodzenia średniego. Dodał, że dzięki takiemu rozwiązaniu kilka milionów osób będzie bezpiecznych na rynku pracy.

W przypadku samozatrudnienia, umowy zlecenia oraz umowy o dzieło, rząd planuje wprowadzić rozwiązanie, które pozwoli zamortyzować straty tych usług i zleceń.

Drugi filar dotyczy finansowania przedsiębiorców. Są to m.in. gwarancje kredytowe, finansowanie leasingu dla firm transportowych oraz mikropożyczki do 5 tys. Jak wyjaśnił premier, pakiet pomocowy ma być wsparciem dla przedsiębiorstw, aby mogły one odbudować swój zamówienia i produkcję po opanowaniu sytuacji związanej z koronawirusem.

Kolejną kluczową kwestią jest wsparcie dla służby zdrowia. Jak poinformował szef rządu, to co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków na jednoimienne szpitale zakaźne, sprzęty ochronne, aparaturę medyczną niezbędną do modernizacji bazy szpitalnej i walki z koronawirusem.

Czwartym filarem pakietu jest zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu finansowego w tym depozytów, lokat, płatności, wpłat oraz wypłat. Premier podkreślił także, że rząd chce, aby UOKiK i inne urzędy regulujące ceny kontrolowały rynek od strony cen.

Ostatnim filarem są inwestycje publiczne. Chcemy zastosować klasyczny impuls inwestycyjny po stronie państwa i budujemy fundusz co najmniej 30 mld zł na drogi samorządowe, cyfryzację, ochronę środowiska, modernizację szkół i szpitali – zaznaczył szef rządu.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

FBDZQ
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]