REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Od dziś nowe zasilacze. Mają oszczędzać energię

  • 1 kwietnia 2020 12:52
  • : : autor: PARA
Reklama

Bardziej efektywne zasilacze do laptopów, telefonów czy drobnego sprzętu AGD powinny od dziś pojawić się w europejskich sklepach. Wchodzi w życie rozporządzenie UE w sprawie zasilaczy.

Dziś, 1 kwietnia, wchodzi w życie nowe rozporządzenie unijne w sprawie zewnętrznych źródeł zasilania urządzeń domowych - zasilaczy. Nowe rozporządzenie ma zwiększyć efektywność energetyczną urządzeń gospodarstwa domowego - od laptopów po szczoteczki elektryczne. Dzięki temu europejscy konsumenci będą mogli zaoszczędzić na rachunkach domowych , pomóc osiągnąć znaczące oszczędności energii w całej UE i zmniejszyć emisje.

Nowe zasady zakładają, że zewnętrzne zasilacze będą bardziej wydajne, dostosowując je do najwyższych standardów na całym świecie. Mają zużywać mniej energii bez obciążenia, natomiast podwyższono wymogi, dotyczące ich sprawności pracy. Informacja o sprawności zasilacza musi się znaleźć na jego tabliczce znamionowej. Tam też powinna się znaleźć informacja o tym, ile energii zasilacz zużywa podczas pracy z niskim obciążeniem, kiedy urządzenie jest już naładowane, a także ile energii zużywa bez obciążenia - kiedy ładowane urządzenie jest odłączone, a zasilacz nie został wyłączony z gniazdka.

Twórcy regulacji oczekują, że do 2030 r. oszczędności energii elektrycznej, wynikające z zastosowania nowych zasilaczy w całej UE przekroczą 4 TWh rocznie, czyli tyle, ile wystarczy, aby zasilić całą Łotwę przez miesiąc. Pozwoli to uniknąć emisji gazów cieplarnianych o ponad 1,4 miliona ton ekwiwalentu CO2 rocznie.

Zewnętrzne źródła zasilania to adaptery zasilania stosowane do przekształcania energii elektrycznej z domowych sieci zasilających na niższe napięcia. Szacuje się, że na każde europejskie gospodarstwo domowe przypada średnio dziesięć zasilaczy, wartych łącznie ponad 2 miliardy w UE. Służą do zasilania produktów takich jak elektronika użytkowa (smartfony, głośniki, systemy dźwiękowe, niektóre telewizory), produkty ICT (modemy, routery, laptopy, tablety, wyświetlacze elektroniczne), małe urządzenia kuchenne (miksery, sokowirówki) oraz produkty osobiste (golarki, szczoteczki elektryczne).

Rozporządzenie w sprawie ekoprojektu dla zewnętrznych źródeł zasilania jest częścią kompleksowego pakietu przyjętego przez Komisję Europejską w zeszłym roku. Oczekuje się, że pakiet składający się z 10 przepisów dotyczących ekoprojektu i 6 przepisów dotyczących etykietowania energetycznego przyniesie ogółem 167 TWh oszczędności energii końcowej rocznie do 2030 r. Jest to równoważne rocznemu zużyciu energii w Danii. Oszczędności te odpowiadają redukcji o ponad 46 milionów ton ekwiwalentu CO2 rocznie.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]