REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Europejski sektor elektroenergetyczny wzywa do utrzymania Zielonego Ładu

  • 4 kwietnia 2020 11:28
  • : : autor: PARA
Reklama

31 organizacji z sektora elektroenergetycznego, grzewczego, chłodniczego, budowlanego i transportowego w Europie wezwało instytucje europejskie do zdecydowanego trzymania się celów europejskiego Zielonego Ładu. Oczekują również odbudowy gospodarki europejskiej po kryzysie COVID-19 poprzez umieszczenie energii odnawialnej i efektywności energetycznej w centrum planu naprawy gospodarczej UE.

Szefowie państw UE i Komisja Europejska stwierdzili już, że Europa powinna przygotować plan powrotu do normalnego funkcjonowania ze zrównoważonym wzrostem, oparty na zielonej transformacji i transformacji cyfrowej, jako naczelnej zasadzie. Branże technologii energii odnawialnej i efektywności energetycznej są obecnie najlepiej przygotowane do osiągnięcia tego celu: są konkurencyjne pod względem kosztów, a inwestycje w tej branży nie są pracochłonne, są natomiast gotowe do użycia zaraz po ukończeniu.

Organizacje wezwały instytucje europejskie do zintegrowania wszelkich krajowych i europejskich pakietów gospodarczych, stworzonych z myślą o łagodzeniu skutków kryzysu wywołanego epidemią, z europejskim Zielonym Ładem. Oczekują również pomocy w przyspieszeniu niezbędnych inwestycji w infrastrukturę zeroemisyjną, wydajność energetyczną, energię odnawialną i innowacyjne rozwiązania. Mają również nadzieję na wspieranie inwestycji w elektryfikację opartą na odnawialnych źródłach energii we wszystkich sektorach, takich jak ciepłownictwo, procesy przemysłowe i infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych, zgodnie z celami UE w zakresie dekarbonizacji do 2050 r. Zgodnie z ich sugestiami istotne jest też utrzymanie bieżących dostaw czystej energii i inwestycji w transformację energetyczną, które są niezbędnymi usługami dla funkcjonowania gospodarki europejskiej w tych trudnych czasach.

Obecnie w samej tylko energetyce wiatrowej pracuje 300 000 Europejczyków. Wiatr wytwarza 15 proc. energii elektrycznej w Europie - a według Komisji Europejskiej do 2050 roku powinno to być 50 proc. Energia wiatrowa ma kluczowe znaczenie dla europejskiego Zielonego Ładu i ożywienia gospodarczego. Szefowie rządów UE jasno stwierdzili w zeszłym tygodniu: „Powinniśmy (…) zacząć przygotowywać się (…) do powrotu do normalnego funkcjonowania naszych społeczeństw i gospodarek oraz do zrównoważonego wzrostu, integrując zieloną transformację i transformację cyfrową”.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]