WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Węgiel z Kolumbii dla PGE przywiózł masowiec o nośności 185 tys. ton

  • 22 kwietnia 2020 14:44
  • Autor: AMC
Reklama

Spółka PGE Paliwa sprowadziła na swoje potrzeby transport węgla z Kolumbii. W połowie kwietnia do Gdańska przywiózł go największy masowiec jaki został dotąd obsłużony w polskim porcie. Jego nośność to – jak informuje portalmorski.pl - 185 820 t. 

Czy tyle właśnie węgla energetycznego przywiózł? Na to pytanie PGE nie odpowiada. Podobnie, jak nie udziela odpowiedzi na pytanie o wartość zakupu. Tymczasem zapasy węgla w kraju według danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu na koniec lutego wyniosły 7,1 mln t.

W komunikacie nadesłanym przez biuro prasowe spółki czytamy: „Transport węgla z Kolumbii sprowadzony został do Polski na podstawie zamówienia złożonego jeszcze w 2019 r. i w połowie kwietnia br. został rozładowany w Porcie Północnym w Gdańsku. Spółka PGE Paliwa realizuje import węgla w ramach wieloletnich kontraktów i jest zobowiązana do wywiązywania się z zawartych umów. Węgiel z Kolumbii importowany jest na potrzeby klientów zewnętrznych i Elektrociepłowni Wybrzeże, o czym decydują względy jakościowe, m.in. wysoka wartość opałowa przy jednocześnie niskiej zawartości siarki oraz popiołu. Dostępność węgla o takich parametrach na rynku krajowym jest ograniczona. Podstawowym dostawcą paliwa produkcyjnego dla jednostek wytwórczych Grupy PGE pozostają krajowi producenci”.

Rekord - największy masowiec obsłużony dotąd w polskich portach. Przywiózł do Gdańska węgiel z Kolumbii.

Masowiec Agia Trias wypłynął z Portu Północnego w Gdyni w powrotny rejs 20 kwietnia.

Rekord - największy masowiec obsłużony dotąd w polskich portach. Przywiózł do Gdańska węgiel z Kolumbii.

„Statek charakteryzuje się nośnością 185 820 t, dzięki której wyprzedził (o ok. 3000 t) dotychczasowego rekordzistę - Frontier Jacaranda (182 757 t nośności). Poprzedni rekord utrzymał się przez ok. 33 miesiące, a ustanowił go statek cumujący w Gdyni” - czytamy na portalu morskim.

Portal donosi, że masowiec zacumował przy tzw. Pirsie Rudowym węglowego terminalu importowego przedsiębiorstwa Port Północny 16 kwietnia. Przywiózł węgiel z Kolumbii. Załadował go w Puerto Drummond w dniach 21-23 marca.

Agia Trias, to masowiec zbudowany w 2002 r. dla japońskiego armatora Kawasaki Kisen Kaisha Ltd (K Line) jako Cape Future. Zanim rok temu przyjął obecne imię, nosił od 2013 r. nazwę Silver Road. Statek ma pojemność brutto 93 030, jest długi na 290 m i szeroki na 47. Masowiec - jak donosi portal morski - należy do greckiego armatora Times Navigation Inc., ale jego operatorem jest obecnie SwissMarine Services SA ze Szwajcarii.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (4)Napisz komentarz

kolo
26 kwietnia 2020 12:37
Ale jak chciałem na kopalni kupić większą ilość to nie tylko przez dilera
Zdzisław
24 kwietnia 2020 09:55
To czysty biznes, jak węgiel z Kolumbii wraz z frachtem jest tańszy niż ten w Polsce , to o co chodzi? Jeżeli jest węgiel na hałdach a kopalnie go nie sprzedają... to albo mają do d.... handlowców, albo też jest za drogi...
doc
23 kwietnia 2020 10:13
Coś u nas ostatnio panuje moda na gigantyzm, największy samolot transportowy teraz największy statek. Ciekawe czy na jego powitanie przybędzie szef rządu RP.
Bezpieczny
22 kwietnia 2020 18:02
Aby na Górnym Śląsku nie doszło do tragedii społecznej, najwyższy czas na budowę nowych, płytszych i co zatem idzie bezpieczniejszych kopalń w których nie będzie trzeba ponosić wysokich kosztów na profilaktykę zwalczania zagrożeń naturalnych i klimatycznych. Większość polskich kopalń węgla kamiennego prowadzi eksploatacje poniżej 800m. Wystarczy że cena węgla na rynkach spadnie poniżej 50$ / tonę i większość kopalń jest nierentowna. Jeżeli te decyzje nie zapadną teraz to szkoda ludzi i całego potencjału przemysłowego związanego z górnictwem.

Napisz swój komentarz

IPNUT
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]