WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Czy polscy producenci fotwoltaiki skorzystają na pandemii?

  • 29 kwietnia 2020 10:53
  • Autor: PARA
Reklama

Polscy producenci paneli fotowoltaicznych mogą skorzystać na pandemii koronawirusa i przejąć część rynku do tej pory opanowaną przez Chińczyków. Zapowiedzi i działania polskiej branży PV nabierają tempa. 

Zapowiedzi stopniowego wypełniania luki w rynku, jaka pojawiła się po marcowym zawieszeniu importu z Chin pojawiły się w polskiej branży PV już miesiąc temu. Teraz polskie firmy produkujące fotowoltaikę zapowiadają wspólne działania. Trend potwierdził w ubiegłotygodniowym wywiadzie radiowym pełnomocnik rządu do spraw energii odnawialnej, Ireneusz Zyska. Zasugerował również, że na polskim rynku mogłoby powstać konsorcjum producentów, które przyjęłoby na siebie pozyskanie tych kontraktów, z których nie mogli się wywiązać chińscy dostawcy. 

Propozycja takiej konsolidacji działań wypłynęła jednak nie od samych producentów. Została zasugerowana przez Grzegorza Wiśniewskiego, szefa niezależnego Instytutu Energii Odnawialnej. Z raportów IEO wynika, że jeszcze w 2017 roku do Chin należało 68 proc. globalnego rynku produkcji paneli słonecznych i udział ten rósł, zmierzając w kolejnych latach do 75 proc. Pandemia spowodowała, że dziś Chiny nie będą mogły dostarczyć od 20 do 30 proc. paneli, które miały wyprodukować w tym roku. 

Jednocześnie udział polskich producentów w krajowym rynku PV wyniósł w ubiegłym roku zaledwie 25 proc. Chińskie instalacje wykorzystano w 30 proc. projektów fotowoltaicznych, niemieckie panele trafiły na jedną czwartą rynku, a resztę potrzeb zaspokoiły rozwiązania wietnamskie i włoskie. Gdyby polscy producenci zdecydowali się na skoordynowanie działań, mogliby próbować przejąć chińskie, wietnamskie i włoskie kawałki słonecznego tortu.

I z realnego punktu widzenia byłoby to możliwe. Co prawda również polscy producenci są uzależnieni od dostaw z Chin, szacuje się, że około 70 proc. komponentów używanych w polskiej produkcji pochodzi właśnie z chińskich fabryk. Jednak dywersyfikacja łańcuchów dostaw z Chin i Europy spowodowała, że ograniczenia w transporcie nie doprowadziły do przerwania produkcji. Ba, na początku marca niektórzy producenci mogli sobie pozwolić nawet na jej wzrost. 

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

DQLSP
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]