Jak zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej?
- 29 kwietnia 2020 13:22
- : : autor: PARA
Wymiana oświetlenia na LED, modernizacja infrastruktury, własne źródła energii a nawet - zmiana systemu zakupów - to sposoby w jakie przedsiębiorstwa mogą oszczędzić na energii elektrycznej.
Opłaty za media – wodę, gaz czy energię elektryczną – to konkretne wydatki, jakie w swoich budżetach ujmuje każde większe przedsiębiorstwo. W dobie epidemii COVID-19, gdy wiele firm z dnia na dzień ogranicza lub zawiesza działalność, ich właściciele szukają sposobów na zmniejszenie kosztów. Zmiany wykonane dziś, pozwolą także na oszczędzanie w przyszłości.
Pierwszym krokiem do oszczędności jest ocena efektywności energetycznej firmy, opartej na idei optymalnego gospodarowania swoim zapotrzebowaniem na energię w taki sposób, aby możliwie dobrze dostosować je do realnych potrzeb.
Swoją pomoc przedsiębiorcom oferuje w tym zakresie Energa Obrót. Podstawową usługą w ramach poprawy efektywności energetycznej są audyty energetyczne, pozwalające określić dokładny profil zużycia firmy i obszary, w których można je zracjonalizować. Na tej podstawie przedsiębiorca może wybrać konkretne usługi m.in. wykonanie projektu technicznego w celu modernizacji istniejącej infrastruktury firmy pod kątem jej większej efektywności, a co więcej – kompleksowe przeprowadzenie zaproponowanych prac modernizacyjnych.
W ramach usług optymalizacyjnych można zamówić także opomiarowanie firmy urządzeniem eSmart w celu stworzenia aktualizowanego co minutę profilu zużycia energii. To rozwiązanie pozwala na opracowanie strategii zarządzania zużyciem energii w przedsiębiorstwie – dokumentu określającego potrzeby energetyczne firmy oraz zawierającego konkretne wytyczne, jak potrzeby te zaspokoić bez marnowania energii elektrycznej.
Jedną z metod poprawy efektywności energetycznej jest też zainstalowanie przez przedsiębiorstwo paneli fotowoltaicznych, a tym samym zyskanie własnego źródła energii, które po zbilansowaniu gwarantuje wyraźną obniżkę rachunków. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej zakładów produkcyjnych i biur.
Osobnym sposobem oszczędności i wpływania na wysokość rachunków za energię jest skorzystanie z ofert indeksowanych. Energa daje dostęp do specjalistycznego narzędzia, w ramach którego firmy mogą samodzielnie decydować, jaką część ich rocznego wolumenu i w którym momencie, a więc także według jakiej ceny, Energa Obrót ma zakupić na Towarowej Giełdzie Energii. Innymi słowy, firma może zlecić zakup energii w dogodnym dla siebie momencie, gdy ceny energii w kontraktach terminowych są niższe, w efekcie redukując swoje opłaty.
Specyficzną odmianą oferty indeksowanej jest oferta SPOT. Dzięki temu modelowi zakupu przedsiębiorca może skorzystać nie tylko z rynku kontraktów terminowych, ale również z Rynku Dnia Następnego (rynku SPOT), na którym dynamika zmian cen jest jeszcze większa, dając przedsiębiorcy jeszcze większą elastyczność w kształtowaniu rachunków firmy.
Aby skorzystać z tych możliwości, Energa Obrót udostępniła firmom specjalną platformę internetową. Przedsiębiorcy mogą śledzić tam aktualne trendy cenowe i, jeśli uznają to za stosowne, zlecać zakup energii według wybranych przez siebie wytycznych.