WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Jak zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej?

  • 29 kwietnia 2020 13:22
  • Autor: PARA
Reklama

Wymiana oświetlenia na LED, modernizacja infrastruktury, własne źródła energii a nawet - zmiana systemu zakupów - to sposoby w jakie przedsiębiorstwa mogą oszczędzić na energii elektrycznej. 

Opłaty za media – wodę, gaz czy energię elektryczną – to konkretne wydatki, jakie w swoich budżetach ujmuje każde większe przedsiębiorstwo. W dobie epidemii COVID-19, gdy wiele firm z dnia na dzień ogranicza lub zawiesza działalność, ich właściciele szukają sposobów na zmniejszenie kosztów. Zmiany wykonane dziś, pozwolą także na oszczędzanie w przyszłości.

Pierwszym krokiem do oszczędności jest ocena efektywności energetycznej firmy, opartej na idei optymalnego gospodarowania swoim zapotrzebowaniem na energię w taki sposób, aby możliwie dobrze dostosować je do realnych potrzeb.

Swoją pomoc przedsiębiorcom oferuje  w tym zakresie Energa Obrót. Podstawową usługą w ramach poprawy efektywności energetycznej są audyty energetyczne, pozwalające określić dokładny profil zużycia firmy i obszary, w których można je zracjonalizować. Na tej podstawie przedsiębiorca może wybrać konkretne usługi m.in. wykonanie projektu technicznego w celu modernizacji istniejącej infrastruktury firmy pod kątem jej większej efektywności, a co więcej – kompleksowe przeprowadzenie zaproponowanych prac modernizacyjnych.

W ramach usług optymalizacyjnych można zamówić także opomiarowanie firmy urządzeniem eSmart w celu stworzenia aktualizowanego co minutę profilu zużycia energii. To rozwiązanie pozwala na opracowanie strategii zarządzania zużyciem energii w przedsiębiorstwie – dokumentu określającego potrzeby energetyczne firmy oraz zawierającego konkretne wytyczne, jak potrzeby te zaspokoić bez marnowania energii elektrycznej.

Jedną z metod poprawy efektywności energetycznej jest też zainstalowanie przez przedsiębiorstwo paneli fotowoltaicznych, a tym samym zyskanie własnego źródła energii, które po zbilansowaniu gwarantuje wyraźną obniżkę rachunków. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej zakładów produkcyjnych i biur. 

Osobnym sposobem oszczędności i wpływania na wysokość rachunków za energię jest skorzystanie z ofert indeksowanych. Energa daje dostęp do specjalistycznego narzędzia, w ramach którego firmy mogą samodzielnie decydować, jaką część ich rocznego wolumenu i w którym momencie, a więc także według jakiej ceny, Energa Obrót ma zakupić na Towarowej Giełdzie Energii. Innymi słowy, firma może zlecić zakup energii w dogodnym dla siebie  momencie, gdy ceny energii w kontraktach terminowych są niższe, w efekcie redukując swoje opłaty.

Specyficzną odmianą oferty indeksowanej jest oferta SPOT. Dzięki temu modelowi zakupu przedsiębiorca może skorzystać nie tylko z rynku kontraktów terminowych, ale również z Rynku Dnia Następnego (rynku SPOT), na którym dynamika zmian cen jest jeszcze większa, dając przedsiębiorcy jeszcze większą elastyczność w kształtowaniu rachunków firmy.

Aby skorzystać z tych możliwości, Energa Obrót udostępniła firmom specjalną platformę internetową. Przedsiębiorcy mogą śledzić tam aktualne trendy cenowe i, jeśli uznają to za stosowne, zlecać zakup energii według wybranych przez siebie wytycznych. 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

AMZGR
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]