Włochy odbudują gospodarkę dzięki OZE, ale muszą uprościć procedury
- 30 kwietnia 2020 08:53
- : : autor: PARA
Włochom uda się odbudować gospodarkę po epidemii, osiągną również swoje cele klimatyczne do 2030 roku, ale konieczne jest uproszczenie procedur administracyjnych - brzmią wnioski z internetowych warsztatów, zorganizowanych przez Europejskie Forum Odnawialnych Źródeł Energii (EUFORES) we współpracy z włoskim Senatem.
W Warsztatach brali również udział członkowie parlamentu Włoch i Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele Komisji Europejskiej, urzędnicy rządowi i eksperci w dziedzinie energii. Dyskusja dotyczyła transformacji energetycznej we Włoszech w kontekście kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.
Włochy znajdują się w czołówce europejskich producentów energii z OZR. Mają piąte pod względem wielkości zainstalowane moce wiatrowe w Europie. Co ciekawe, mimo rekordowej jak na europejskie kraje linii brzegowej, której długość wynosi ok. 7,5 tys. km, we Włoszech nie ma do tej pory żadnej morskiej instalacji wiatrowej.
W swoim krajowym planie w zakresie energii i klimatu na 2030 r. (NECP) Włochy mają prawie podwoić moc zainstalowaną w elektrowniach wiatrowych. NECP planuje skok z obecnych 10,5 GW do 19,3 GW do 2030 r. 900 MW z tych 19,3 GW to morska energia wiatrowa. Według NECP Włochy osiągną swoje cele na 2030 r. dzięki podłączeniu nowych instalacji i regeneracji istniejących farm wiatrowych.
Na przeszkodzie w realizacji planu może stać problem z uzyskiwaniem pozwoleń. Włochy znane są z rozbudowanej biurokracji i przeciągających się w czasie procedur administracyjnych. To jednak nie wyłącznie włoski problem. Skomplikowane i długie procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę instalacji OZE to problem wielu państw członkowskich UE. Dyrektywa UE w sprawie odnawialnych źródeł energii z 2018 r. wymaga, aby państwa członkowskie uprościły i skróciły swoje procedury udzielania zezwoleń. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla wykorzystania zdolności energii wiatrowej niezbędnych do realizacji europejskiego zielonego ładu oraz celów energetycznych i klimatycznych.
Uproszczenie procedur ma jeszcze większe znaczenie w perspektywie krótkoterminowej: Włochy podpisały zobowiązanie wraz z 16 innymi państwami członkowskimi, aby odbudowa gospodarek po kryzysie koronawirusowym była jak najbardziej ekologiczna. Kluczem do tego będzie energia wiatrowa, jako konkurencyjna pod względem kosztów, skalowalna i technologii. Uczestnicy warsztatów zgodzili się, że obecnie najważniejsze jest, aby rząd włoski poparł swoje ambitne plany polityki klimatycznej konkretnymi posunięciami, które poprawią sytuację potencjalnych inwestorów w energetyce odnawialnej.