REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Wielka Brytania z rekordem wytwarzania energii bez udziału węgla

  • 30 kwietnia 2020 10:10
  • Autor: PARA
Reklama

Nowy rekord najdłuższego okresu produkcji energii elektrycznej bez udziału elektrowni węglowych padł w Wielkiej Brytanii. Poinformował o tym National Grid - krajowy operator sieci energetycznych na wyspach. 

Wielka Brytania chce uniezależnić się od węgla, stawiając na rozbudowane systemy energetyczne OZE i energię jądrową. Istniejące elektrownie węglowe powinny zniknąć według założeń z brytyjskiego miksu energetycznego do 2024 roku. Na tym tle wyróżnia się Szkocja, która chce zasilać się prądem z OZE w całości już w tym roku.

W środę po godz. 6 rano National rid poinformował o nowym krajowym rekordzie wytwarzania energii bez udziału węgla. System energetyczny funkcjonował bez elektrowni węglowych nieprzerwanie przez ponad 438 godzin, czyli od północy 9 kwietnia. 

Kwiecień 2020 r. jest dodatkowo rekordowym miesiącem odnawialnej energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii. Jej farmy słoneczne wytworzyły o 13.30 20 kwietnia rekordową moc 9,68 GW. Rekordowy w tym roku był również luty, kiedy silne wiatry pozwoliły na osiąganie maksymalnych mocy z farm wiatrowych. 

Obecny rekord ma dwa źródła: po pierwsze sprzyjające warunki pogodowe, po druge obniżone w wyniku epidemii zapotrzebowanie na energię. W wyniku ograniczeń wprowadzonych w celu zwalczania epidemii w całym kraju spadł popyt na energię. Dotyczy to szczególnie przemysłu, który częściowo przestał działać. Do tego doszły słoneczne i wietrzne dni, które wpłynęły na poziom produkcji na farmach wiatrowych i słonecznych.

- Rok 2020 ma być rekordowym rokiem dla brytyjskiego systemu elektroenergetycznego i nie mam wątpliwości, że zobaczymy bardziej ekscytujące zmiany, ponieważ rozwój i wydajność odnawialnych źródeł energii w dalszym ciągu zmienia naszą sieć w zadziwiającym tempie - powiedział Fintan Slye, dyrektor ESO, Electricity System Operator - spółki zależnej National Grid, operatora systemu energii elektrycznej. 

- W ciągu kilku dni zobaczyliśmy nowy rekord wytwarzania energii słonecznej i najdłuższy okres bezemisyjnej eksploatacji w Wielkiej Brytanii. I to po dwóch najbardziej zielonych miesiącach odnotowanych na początku roku, co podkreśla postęp, jaki poczyniono w kierunku naszego celu, jakim jest możliwość obsługi systemu elektrycznego całkowicie przy zerowych źródłach węgla do 2025 r. - dodał Slye.

ESO nie tylko chwali się rekordami w bezemisyjnej produkcji prądu ale również planuje rozwój, inwestuje w systemy dystrybucji i współpracuje z przemysłem, aby upewnić się, że Wielka Brytania może pozwolić sobie na uruchomienie systemu energetycznego bez udziału węgla, z rosnącym udziałem OZE. Nie bez znaczenia jest też wprowadzanie inteligentnych systemów wykorzystania energii w produkcji. Zdekarbonizowany system energetyczny musi być elastyczny i odporny na nowe wyzwania. 

 

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

UIDAV
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]