WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Norwegia ogranicza wydobycie ropy. Paliwa będą drożeć

  • 30 kwietnia 2020 15:31
  • Autor: PARA
Reklama

Norwegia ograniczy wydobycie ropy naftowej - poinformowała na oficjalnej stronie norweskiego Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii Tina Bru, szefowa resortu. Ograniczenia wejdą w życie w czerwcu i potrwają do grudnia 2020 r. Ograniczenie produkcji ropy Brent przez Norwegię może oznaczać początek podwyżek cen paliw na polskim rynku.

Powodem ograniczenia produkcji jest wywołany koronawirusem spadek popytu na ropę na światowych rynkach i jej niskie ceny, powodujące spadek opłacalności produkcji. Według norweskiego resortu ropy, narzucone przez rząd cięcia produkcji przyczynią się do szybszej stabilizacji rynku ropy, niż zapewniłby to sam mechanizm rynkowy.

- Mamy teraz do czynienia z niezwykłą sytuacją na rynku ropy. Zarówno producenci, jak i konsumenci są obsługiwani przez stabilny rynek. Już wcześniej powiedzieliśmy, że rozważymy obniżkę produkcji w Norwegii, jeśli inne duże kraje-producenci zdecydują się na podobną obniżkę - poinformowała Tina Bru, Minister Ropy Naftowej i Energii. - Decyzja o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej w Norwegii została podjęta w sposób niezależny i w celu ochrony norweskich interesów. 

O zmniejszeniu produkcji ropy zdecydowała już grupa państw zrzeszonych w OPEC i stowarzyszonych w ramach OPEC+. Ograniczenia wejdą w życie w maju 2020 r. i mają na celu stabilizowanie rynku. Norwegia - której wydobycie stanowi około 2 proc. światowej produkcji ropy - nie jest objęta tą współpracą. Jednak podczas nadzwyczajnego spotkania ministrów energii na szczycie G20 w kwietniu kraje zobowiązały się do podjęcia niezbędnych środków w celu zapewnienia stabilności na rynkach energii.

- W czerwcu zmniejszymy norweską produkcję ropy o 250 000 baryłek dziennie i o 134 000 baryłek dziennie w drugiej połowie roku. Ponadto rozpoczęcie produkcji na kilku polach wydobywczych zostanie przesunięte na 2021 r. Całkowita produkcja norweska w grudniu 2020 r. będzie o 300 000 baryłek dziennie niższa niż planowano. Ograniczenia potrwają do końca roku - wyjaśnia minister Bru.

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

JMGLN
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]