Polska apeluje o program odbudowy oparty na OZE
- 11 maja 2020 14:12
- : : autor: PARA
Polska, wraz z siedmioma innymi krajami UE zaapelowała do komisarza UE ds. Rynku wewnętrznego Thierry'ego Bretona i komisarza UE ds. Energii Kadri Simsona o zmiany w polityce przemysłowej Unii, w celu rozszerzenia łańcuchów dostaw energii odnawialnej w Europie. Pod wspólnym listem w tej sprawie listem podpisali się ministrowie z Polski, Litwy, Grecji, Hiszpanii, Łotwy, Estonii, Austrii i Luksemburga
- Gdy ministrowie z Polski, Grecji, Hiszpanii, Austrii, krajów Beneluksu i wszystkich 3 krajów bałtyckich mówią, że chcą polityki przemysłowej w zakresie energii wiatrowej i słonecznej, to wiadomo, że teraz problem jest jasny dla wszystkich: przejście na odnawialne źródła energii jest korzystne dla miejsc pracy i rozwoju gospodarki - skomentował Giles Dickson, CEO WindEurope - organizacji skupiającej europejską branżę wiatrową.
Sygnatariusze podkreślają, że rozwój energii odnawialnej stworzyłby nowe możliwości w zakresie wzrostu, inwestycji, tworzenia miejsc pracy i innowacji w Europie. Wzywają Komisję Europejską do uznania energii wiatrowej za priorytetowy, strategiczny europejski element łańcucha wartości. W liście wezwano do włączenia przedstawicieli przemysłu energii odnawialnej w planowane Forum Przemysłowe, organ doradczy wysokiego szczebla zrzeszający państwa członkowskie, instytucje europejskie i zainteresowane podmioty branżowe, który ma powstać we wrześniu.
Aby osiągnąć cel unijnego Zielonego Ładu dotyczący neutralności klimatu do 2050 r., Europa będzie musiała zainwestować ponad 2 mld euro w energię wiatrową i słoneczną w ciągu następnych 30 lat. Ministrowie domagają się większego wsparcia dla odnawialnych źródeł energii z funduszy UE, takich jak InvestEU i instrumentu „Łącząc Europę”, oraz bardziej elastycznego podejścia do pomocy państwa.
- 17 państw członkowskich UE już wcześniej wzywało do zielonego planu naprawy. Teraz inny szeroki sojusz podkreśla strategiczne znaczenie gospodarcze odnawialnych źródeł energii w Europie i potrzebę ich wspierania przez UE. Z niecierpliwością oczekujemy, że Bruksela podejmie zdecydowane działania, których żądają - mówi Dickson.