Grożą nam hałdy solarnych śmieci
- 21 maja 2020 10:12
- : : autor: PARA
Bez mądrej strategii recyclingu Europie grożą nowe hałdy - 10 milionów ton odpadów słonecznych - ocenia francuski Narodowy Instytut Energii Słonecznej.
Rozwój energetyki słonecznej w ostatnich latach pozwala prognozować, że do 2050 roku na całym świecie ze słońca możemy pozyskiwać do 4-5 TW energii. Czysta energia nie oznacza jednak absolutnie czystych technologii jej pozyskiwania. Co stanie się z panelami słonecznymi po ich zużyciu? Czy mamy odpowiednie procedury ich recyclingu, czy jak w przypadku plastikowych okien staniemy nagle przed problemem rosnących składowisk fotowoltaicznych odpadów?
Francuski Narodowy Instytut Energii Słonecznej wziął pod uwagę różne modele rozwoju sytuacji. Wykonał też obliczenia dotyczące okresu użytkowania panelu i wymiany modułów przed końcem ich planowanych cykli życia. Modele wskazują, że światowy zapas modułów fotowoltaicznych oczekujących na przetwarzanie może osiągnąć 1,7-8 mln ton w 2030 r. i 60-78 milionów ton w 2050 r. W skali europejskiej ilość szacuje się na 10 milionów ton.
Unia Europejska jest pionierem w recyklingu modułów od czasu wprowadzenia w życie dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego , która obejmuje panele fotowoltaiczne. Przepisy wymagają 85 proc. zbiórki paneli i 80 proc. recyklingu materiałów modułów fotowoltaicznych.
Aluminiowa rama i przednia szyba stanowią 80 proc. masy panelu fotowoltaicznego. Z drugiej strony 80 proc. wartości panelu wiąże się z materiałami stosowanymi do produkcji ogniw słonecznych, w szczególności krzemu, miedzi i srebra. To toruje drogę do rozwoju rozwiązań technologicznych oferujących odzysk materiałów o najwyższej wartości przy najwyższej możliwej czystości.