WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Panele słoneczne za darmo, a nawet z dopłatą

  • 22 maja 2020 10:19
  • : : autor: PARA
Reklama

Nawet 110 proc. ulgi podatkowej można dostać za zamontowanie instalacji fotowoltaicznej w swoim domu. Rząd podniósł ulgi podatkowe na remonty budynków i projekty energetyczne związane z odnawialną energią. Włoski rząd. 

Nowy środek jest częścią dekretu o ponownym uruchomieniu, który stanowi pakiet wytycznych mających na celu ożywienie włoskiej gospodarki w odpowiedzi na kryzys w Covid-19.

Włoski rząd przeznaczył 55 mld euro (60 mld dolarów) na dodatki stymulujące poprzez dekret o ponownym uruchomieniu w sprawie środków stymulujących gospodarkę, aby pomóc ożywić gospodarkę kraju, gdy powoli wychodzi on z blokady Covid-19.

Środki obejmują zwiększenie tzw. „premii ekologicznej” w przypadku projektów remontów budynków z 65 do 110 proc. oraz wzrost wsparcia dla instalacji fotowoltaicznych i systemów magazynowania związanych z takimi projektami renowacyjnymi z 50 proc. kosztów do 110 proc.

Dekret został opublikowany w oficjalnym dzienniku włoskiego rządu w środę i już obowiązuje. Zgodnie z tymi nowymi przepisami eko-premia - która jest ulgą podatkową - zostanie zastosowana do wszystkich wydatków poniesionych między 1 lipca 2020 r. A 31 grudnia 2021 r.

Władze zastosują ulgę podatkową w wysokości 110 proc. do trzech rodzajów projektów remontowych, w tym izolacji budynków, wymiany systemów chłodzenia i ogrzewania w wielomieszkaniowych budynkach mieszkalnych oraz wymiany systemów chłodzenia i ogrzewania w domach jednorodzinnych. Wszystkie projekty fotowoltaiczne związane z remontami budynków, które nie zostaną uwzględnione w tych kategoriach, nie otrzymają premii, ale nadal otrzymają ulgę podatkową w wysokości 50 proc.

Rząd włoski ustalił cenę maksymalną w wysokości 2400 EUR za kW zainstalowanej instalację fotowoltaiczną i 1000 EUR/kWh za instalację do magazynowania energii. Oznacza to, że właściciele domów, którzy chcą budować projekty z wysokiej jakości komponentów, mogą być zmuszeni do poniesienia dodatkowych wydatków - szczególnie na przechowywanie.

Wszystkie systemy fotowoltaiczne lub generatory solarno-magazynowe zainstalowane z ulgą podatkową przekraczającą 110 proc. będą mogły wprowadzać nadwyżkę energii do sieci, ale nie w ramach włoskiego systemu liczenia netto. Oznacza to, że nadwyżki zostaną przekazane włoskiej agencji energetycznej Gestore dei Servizi Energetici (GSE) za darmo. Oznacza to również, że systemy energetyczne o wysokim współczynniku zużycia własnego lub instalacja systemów magazynowania masowego mogą być bardziej opłacalne.

Ulgi podatkowe są związane z projektami zrównoważonego budownictwa, a właściciele domów powinni zwrócić się do wykwalifikowanych firm, które współpracują z ekspertami termotechnicznymi. 

50 proc. eko-bonus dla PV związany z projektami zrównoważonego budownictwa - wraz z Scambio sul posto - był głównym motorem rozwoju energii słonecznej we Włoszech w ciągu ostatnich kilku lat.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]