WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Ziemski ekosystem jest jedną, wielką siecią połączeń

  • 22 maja 2020 14:33
  • Autor: AMC
Reklama

Rozwiązania są w przyrodzie - tak brzmi hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologiczne. WWF Polska przypomina czym jest różnorodność.

- Ziemski ekosystem jest jedną, wielką siecią połączeń, której my, jako ludzie, także jesteśmy częścią. Każdy gatunek żyjący na Ziemi pełni ściśle określone funkcje, które zapewniają stabilność całego systemu. Niektóre zwierzęta zapylają kwiaty, inne spulchniają glebę, oczyszczają wodę czy stanowią bazę pokarmową dla pozostałych gatunków. Drapieżniki z kolei pełnią funkcję regulatora – utrzymują populacje zwierząt, którymi się żywią, w optymalnej dla ekosystemu liczbie. Dzięki różnorodności biologicznej mamy dostęp do czystej wody, powietrza, roślin i innych zasobów. Jakakolwiek zmiana w tej delikatnej sieci połączeń jest zagrożeniem także dla nas. Przypomniały nam o tym ostatnie miesiące, kiedy mierzyliśmy  się z epidemią o globalnym zasięgu – czytamy w komunikacie prasowym.

Według opracowanego przez WWF Living Planet Report 2018, w skali globalnej usługi dostarczane nam przez przyrodę można wycenić rocznie na 125 bilionów USD (ponad 200 razy więcej niż wyniosło PKB Polski w 2018 roku)! Są to tzw. usługi ekosystemowe, obejmujące m.in. świeże powietrze, czystą wodę, żywność, energię, leki oraz inne produkty i surowce.

- Pandemia COVID-19 przypomniała nam jednak, że tak naprawdę pozornie proste i ogólnodostępne wartości, jak np. możliwość odetchnięcia świeżym powietrzem czy obcowania z naturą, są po prostu bezcenne – przekonują eksperci WWF Polska.

Czy różnorodność biologiczna jest zagrożona? Niestety tak. WWF Polska przypomina, że przez lata działalność człowieka była oparta na niekontrolowanym pozyskiwaniu zasobów przyrodniczych. Rabunkowa gospodarka i rosnący konsumpcjonizm doprowadziły do silnej degradacji środowiska i wymarcia wielu gatunków. Człowiek w widoczny sposób przekształcił już 75 proc. lądów i ok. 66 proc. oceanów. Do 2050 r. mniej niż 10 proc. lądów będzie wolne od śladów ludzkiej ingerencji. W konsekwencji tych działań tracimy także różnorodność biologiczną – niestety w zastraszającym tempie.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]