REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

To był najdłuższy sezon grzewczy od lat

  • 2 czerwca 2020 10:01
  • : : autor: AMC
Reklama

Najdłuższy od lat sezon grzewczy dobiega końca. W kalendarzach czerwiec, a połowa spółdzielni nadal korzysta z ogrzewania sieciowego. To efekt niskich temperatur i pandemii koronawirusa, w efekcie której większość z nas została w mieszkaniach i domach.

Elektrociepłownie Taurona w okresie od września 2019 do maja 2020 r. dostarczyły ponad 10 mln GJ ciepła dla 800 tys. mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego. Utrzymujące się  niskie temperatury powietrza wciąż nie pozwalają na rezygnację z ogrzewania mieszkań.  Ponadto pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele osób spędza więcej czasu w domach. Z tych względów okres grzewczy trwa tym razem wyjątkowo długo.

– Do terminu zakończenia sezonu grzewczego podchodzimy elastycznie, dostosowując się do potrzeb naszych klientów. Obecnie nie stosujemy z góry określonego terminu zakończenia okresu grzewczego- wyjaśnia Małgorzata Kuś, rzecznik prasowy Tauron Ciepło.

- Dostawy ciepła uruchomiane i wstrzymywane są w dowolnym terminie, na wniosek klienta – spółdzielni lub zarządcy. W tak zwanym okresie przejściowym, wiosną i jesienią, dostawy ciepła reguluje automatyka pogodowa, umożliwiająca włączenie i wyłączenie dostarczania ciepła do budynku – w zależności od temperatury zewnętrznej – precyzuje.

Pod koniec maja  polowa mieszkańców zdecydowało się wyłączyć kaloryfery. Od września magistralami o długości ponad 1000 km dostarczono 10 mln GJ. Zanim ciepła woda trafi do kaloryferów musi  przepłynąć przez ponad 4 tys. węzłów cieplnych.

Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w konurbacji śląsko-zagłębiowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą: Zakład Wytwarzania Katowice, Zakład Wytwarzania Tychy, Zakład Wytwarzania Bielsko-Biała oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych.

Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych wynosi 1170 MW. Całkowita wartość mocy zamówionej wynosi 2000 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie to ok. 1000 km. Spółka obsługuje łącznie około 3300 klientów - spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych itp.

Sezon 2019/2020  przyniósł zakończenie istotnej inwestycji. Uciepłowniony został blok energetyczny 460 MW w Elektrowni Łagisza. Umożliwiło to zasilenie m.in. Będzina, Dąbrowy Górniczej oraz osiedli Środula i Zagórze w Sosnowcu.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]