Leśny Bank Genów wzbogacił się o kolejne cenne nasiona
- 22 czerwca 2020 14:56
- : : autor: AMC
Pracownicy Leśnego Banku Genów Kostrzyca po raz kolejny wyruszuli na monitoring stanowisk i zbiór materiału roślinnego. Zebrany materiał pomoże w ochronie najcenniejszych gatunków rodzimej flory - informuje portal lasy.gov.pl.
Tym razem przeprowadzono zbiór tkanek pajęcznicy liliowatej (Anthericum liliago) w Wołogoszczy, a w rezerwacie przyrody Grądowe Zbocze nasion czosnku niedźwiedziego (Allium ursinum) oraz liści jarzęba brekinii (Sorbus torminalis). Na terenie całego rezerwatu były do oznaczenia dwa osobniki, które bardzo trudno było odnaleźć, w ich odnalezieniu pomogła Julia Paszkiewicz z Nadleśnictwa Drawno.
W kolejnych dniach eksperci z banku genów przeprowadzili zbiór nasion leńca bezpodkwiatkowego (Thesium ebracteatum) w okolicy Antoniewa na obszarze Natura 2000 Równina Szubińsko-Łabiszyńska oraz tkanki: czosnku kulistego (Allium rotundum) w okolicach Śremu, pęczyny błotnej (Helosciadium repens) w Brennie oraz kotewki orzecha wodnego (Trapa natans) w okolicach Głogowa.
W maju 2019 r. uruchomiono w Kostrzycy nowoczesny Kriogeniczny Bank Genów, w którym są magazynowane zasoby genowe cennych drzew i krzewów leśnych, roślin zielnych, a od niedawna również geny zwierząt m.in. żubra. Gatunku, który w przeszłości otarł się o wyginięcie, a obecnie w Polsce żyje ponad 1800 żubrów.
Decyzja o budowie obiektu, o powierzchni 700 m kw., została wymuszona coraz większą liczbą zasobów genowych, które trafiają do leśnego banku. Inwestycja kosztowała ponad 4 mln zł. Budowa nowoczesnego kriobanku w całości była finansowana z funduszu leśnego, czyli środków Lasów Państwowych.
Nowy budynek pozwoli także na zwiększenie liczby przechowywanych tam próbek z materiałem genowym roślin. W nowym kriobanku tylko w jednym zbiorniku można przechowywać ok. 3 mln probówek.