Koleje obniżą zużycie prądu
- 22 stycznia 2020 15:36
- : : autor: PARA
Sektor kolejowy planuje ograniczyć zużycie energii elektrycznej o 1,2 TWh do 2030 roku. Jest to główny cel Centrum Efektywności Energetycznej Kolei – wspólnego projektu branży kolejowej, w który zaangażowali się krajowi przewoźnicy, a także zarządcy i operatorzy infrastruktury oraz eksperci z sektora kolejowego i energetycznego.
Kolej jest najbardziej wydajnym i niskoemisyjnym środkiem transportu. Jednak wciąż jest duże pole do poprawy efektywności energetycznej tego sektora. Do 2030 roku działania CEEK mają przynieść wymierną oszczędność w postaci zmniejszenia zużycia energii na kolei o 1,2 TWh, co oznacza także ograniczenie emisji CO2 o 1 mln ton. Taki efekt dałoby zasadzenie 83 tys. hektarów lasu, co równa się powierzchni ośmiu Białowieskich Parków Narodowych.
- Zmniejszenie zużycia energii jest celem wszystkich przedstawicieli branży kolejowej, stąd pomysł na powołanie CEEKu. Dzięki wspólnej dyskusji i dzieleniu się doświadczeniem we wdrażaniu praktyk efektywnościowych chcemy sprawić, że polska kolej stanie się bardziej efektywna energetycznie, a co za tym idzie także bardziej ekologiczna. W ramach CEEK współpracują ze sobą ramię w ramię zarówno przewoźnicy pasażerscy, jak i towarowi, a także eksperci sektorowi, dzięki czemu mamy możliwość wypracowania nowych rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej – mówi Janusz Malinowski, przewodniczący prezydium rady programowej CEEK, prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Centrum Efektywności Energetycznej Kolei to przestrzeń wymiany wiedzy i pomysłów, a także edukacji w zakresie efektywności energetycznej i racjonalnego gospodarowania zasobami dedykowana kolei. Inicjatywa CEEK została zapoczątkowana przez Krajową Agencję Poszanowania Energii oraz PKP Energetyka. Centrum jest platformą dialogu branży, ekspertów i naukowców na temat działań w zakresie minimalizacji zużycia energii elektrycznej na kolei. Inicjatywa ma także wspierać wymianę dobrych praktyk pomiędzy spółkami kolejowymi i dyskusję na temat najlepszych rozwiązań legislacyjnych w zakresie efektywności energetycznej.
- Im mniejsze zużycie energii – tym większa konkurencyjność kolei i mniejsze negatywne oddziaływanie na środowisko. Nowoczesna i niskoemisyjna kolej może stać się doskonałym szkieletem całego systemu zintegrowanego transportu opartego na koncepcji elektromobilności – mówi Leszek Hołda, wiceprzewodniczący prezydium rady programowej CEEK, członek zarządu PKP Energetyka.