Więcej wiatraków to tańsza energia i więcej miejsc pracy
- 1 września 2020 08:28
- : : autor: PARA
Energia wiatrowa jest kluczową technologią pozwalającą Europie wychodzić z Covid-19. Nowe projekty wiatrowe są konkurencyjne cenowo i gotowe do użycia tuż po zakończeniu instalacji. Ale aby osiągnąć cel „Zielonego Ładu”, jakim jest neutralność klimatyczna do 2050 r., Europa potrzebuje pięć razy więcej energii wiatrowej niż obecnie. Do tego potrzeba zniesienia blokad prawnych, m.in. w Polsce.
W strategii naprawy gospodarki po kryzysie pandemicznym Komisja Europejska zachęciła państwa członkowskie do inwestowania w ekologiczne i przyszłościowe technologie. Przy odpowiednich ramach regulacyjnych energia wiatrowa obiecuje natychmiastowe i trwałe miejsca pracy, które pobudzą gospodarkę UE. Przez cały szczyt pandemii Covid-19, produkcja energii z wiatru i instalacja nowych turbin wiatrowych była jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki.
Jednak kluczem do tworzenia miejsc pracy pozostaje polityka i przepisy poszczególnych krajów. W Polsce na przeszkodzie rozwoju lądowych farm wiatrowych stał dotychczas przepis określający minimalną odległośc wiatraków od najbliższych zabudowań na dziesięciokrotność wysokości samego pylonu wraz z maksymalną wysokością łopaty (zasada 10H). Przy dość gęstym zaludnieniu Polski wykluczało to z lądowych projektów wiatrwych niemal 90 proc. powierzchni kraju.
– Polski nie stać na dalsze blokowanie przyrostu mocy z wiatru. Stoimy u progu transformacji energetycznej, której koszty będą tym niższe, im mocniej postawimy na najtańsze źródła odnawialne – tłumaczy Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
Blokowanie rozwoju elektrowni wiatrowych to jednocześnie blokowanie rozwoju zatrudnienia, europejska organizacja WindEurope, zrzeszająca producentów energii wiatrowej wskazuje na dwa najważniejsze parametry tworzenia miejsc pracy. Pierwszy to zobowiązanie rządu do dalszej ekspansji odnawialnych źródeł energii z jasnymi wolumenami i harmonogramami aukcji. Drugi - proste zasady i procedury wydawania pozwoleń na nowe farmy wiatrowe.